Akciğer Enfeksiyonu

Akciğer Enfeksiyonu

akciğer enfeksiyonu Genellikle akciğer enfeksiyonları olarak adlandırılan alt solunum yolu enfeksiyonları yaygındır. Vücut birkaç gün yatak istirahatiyle bunların çoğunun üstesinden gelirken bazıları ciddi ve kronik hale gelebilir. Ronşic pnömoni zatürre ve plörezi akciğerlerin farklı bölümlerini etkileyen enfeksiyonlardır.

Akciğerlerin büyük dallarının ya da bronşlarının enflamasyonu olan bronşit, normalde hava yollarını nemli tutmak için üretilen mukusun aşırı üretimini uyaran bakteriyel ya da viral bir enfeksiyon söz konusu olduğunda ortaya çıkar. Enflamasyon hava yollarının daralmasına ve kendinizi kötü ve soluksuz hissetmenize neden olurken, aşırı mukus öksürüğe sebep olabilir.

Pnömoni zatürre bir enfeksiyonun bronşiyollere daha küçük dallar ve her bir bronşiyolün sonunda yer alan ve oksijenin kan dolaşımına verildiği küçük hava kesecikleri olan alveollere ilerlemesiyle oluşur. Enfeksiyon alveollerin enflamasyonuna ve içlerinin sıvı ile dolmasına neden olur. Bu akciğerlerin kan dolaşımını ve tüm vücuda kan pompalama yeteneğini etkiler.

Pnömonisi olan kişiler genellikle iştahsız bitkin ve ateşli olurlar. Balgamlı öksürük soluk alamama ve göğüste sıkışma gibi yakınmaları da olur. Yanlarda keskin bir ağrı gelişirse bu enfeksiyonun akciğeri saran zara yayılmış olabileceği anlamına gelir ki plörezi adı verilen durumdur.

Not: İnfluenza, pnömonı geliştirebileceğinden yaşlı ve kronik hastalığı bulunan kişilere yıllık grip aşısı önerilmektedir. Pnömoninin en yaygın etkeni olan pneumococcus bacteriuma karşı aşı bulunmaktadır.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …