Ahmet Arif Hayatı

Ahmet Arif Hayatı

Türk şairi Ahmet Arif 1968 deki Hasretinden Prangalar Eskittim adlı şiir kitabıyla geniş bir okur kitlesine ulaşmıştır 1927 de doğan Arif, doğu aşiret törelerinin içinde büyüdü Ortaöğretimini Diyarbakır Lisesinde tamamlayıp, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Felsefe bölümü nde bir süre eğitim gördü

1950 yılında TCKnın 141.maddeye aykırı görülen siyasi görüş ve eylemleri nedeniyle iki kez tutuklandı ve öğrenimi yarıda kaldı.Serbest kaldıktan sonra Ankarada düzeltmenlik, teknik sekreterlik ve gazetecilik yaptı.

Ahmet Arif, şiire lise sıralarında Ahmet Haşim, Ahmet Hamdi Tanpınar, Sıtkı Tarancı gibi şairlerin etkisinde kalarak birtakım denemelerle başladı.Bir süre sonra acemice yazılmış olan bu şiirlerin şiir olmadığına, gerçek şiirin bu kadar kolay yazılmaması gerektiğine karar verdi.

1944-48 yılları arasında inkılapçı Gençlik ve Meydan dergilerinde yayımlamaya başladığı şiirleriyle adını duyurdu.1950den sonra dergilerde Seçilmiş Hikayeler,Yeryüzü ,Beraber ,Yeni Ufuklar ,Kaynaklar adlı şiirleri seyrekte olsa yayımlandı.Ardından uzun bir süre siyasal baskılar nedeniyle şiirleri yayımlanamadı.

1968 yılında çıkan tek şiir kitabı Hasretinden Prangalar Eskittim Türkiyede en çok basılan ve okunan şiir kitaplarından oldu ve şaire haklı bir ün kazandırdı.

Ölümünden sonra Kalbim Dinamit Kuyusu adlı bir şiir kitabının daha olduğu yada kitaplaşmamış şiirlerinin bu adla basılacağı söylenmişse de böyle bir kitap henüz yayımlanmadı.

Ahmet Arif ilk şiirlerini ortaya çıkardığı sıralarda Orhan Veli ve arkadaşlarının şiir anlayışı ön plandaydı, diğer yandan başka bir grupta Nazım Hikmetin çizgisinden bir şiir geliştiriyordu.

Nazım Hikmetin açtığı yoldan yürümeyi tercih eden Arif, ondan aldığı şiirselliği, bir anadolu özlemiyle geliştirdi Birbirini izleyen kısa, vurucu dizeler, yinelemeler, bölümlemeler şiirine hem özü yansıtan bir ritim kazandırdı hem de imgelerini güçlendirdi.Ama onda ritim sese değil söze dayandığından daha derinlere inerek büyük bir lirizmin kaynağı oldu.

Bunun yanı sıra Ahmet Arifin birçok şiiri bestelendi, çeşitli müzik anlayışıyla değerlendirildi Eserleri Hasretinden Prangalar Eskittim 1968, Cemal Süreyaya Mektuplar 1992, Yurdum Benim Şahdamarım 2003

Ayrıca kontrol et

Ayten Gökçer Hayatı

Ayten Gökçer Hayatı, Ayten Gökçer Kimdir?

Ayten Gökçer Hayatı 26 Ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi Ayten Kaçmaz’dır. Çocukluğunu …