Ahmet Adnan Saygun Hayatı

Ahmet Adnan Saygun Hayatı

Ahmet Adnan Saygun; Müzik eğitimcisi olan Saygun, Türk bestecisi olarak klasik batı müziğinde yapıtlar vermiştir Matematik öğretmeni Celal Bey ile Zeynep Seniha Hanımın ilk oğulları olarak 1907 yılında izmirde doğdu 1912 yılında izmirdeki Hadika-i Subyan ilkokuluna başladı Müzik, derslerindeki üstün yeteneği herkesin dikkatini çekiyor ve güzel soprano sesiyle duyduğu şarkıları bir dinleyişte söyleyebiliyordu

1918 yılında izmirde ittihat ve Terakki Lisesine yazıldı ve müzik öğretmeni olan ismail Zühtü Kuşçuoğlunun kurduğu dört sesli koroya katıldı.

Saygun henüz 13 yaşındayken öğretmeninin önerisi üzerine ünlü piyano öğretmeni olan Rossatiden piyano dersleri almaya başladı 1922 de Macar Tevfik Bey ile çalışmalara başladı, 1923de Hüseyin Sadettin Arelden iki ay armoni dersleri aldı.

1926 da izmir Lisesine müzik öğretmeni olarak atandı Bundan iki yıl sonra Maarif Vekaletinin açtığı sınavı kazanarak burslu olarak Parise gönderildi.

Pariste ünlü müzik okulu Schola Cantorumda Vincent DIdy, Eugene Borrel, Souberbielle, Amedee Gastoue gibi öğretmenlerin öğrencisi oldu.

ilk yapıtı olan Divertissement i 1930 da Pariste besteledi 1931 yılında yurduna dönerek Musiki Muallim Mektebine, 1936 da istanbul Belediye Konservatuarına kontrpuan ve teori öğretmeni olarak atandı.

1939 da Chpnin Müzik Danışmanı ve Halkevleri Müfettişi, bundan bir yıl sonrada Ankarada Ses ve Tel Birliği adlı bir dernek kurdu 1946 yılında Ankara Devlet Konservatuarı kompozisyon ve modal müzik öğretmenliğine atandı.

Sanatçının başarıları üzerine 1948 de inönü Armağanı, 1949 da Fransa Milli Eğitim Bakanlığınca Akademik Nişan, 1950 de Akademi Madalyası, 1951de italya Hükümetince, 1.Nişan ve Uluslararası Müzik Sosyetesinden Sibelius Bestecilik madalyası verildi.

1971de Devlet Sanatçısı unvanı, 1981 de Atatürk Sanat Armağanıve 1985 te Sanatçı Profesör unvanı verildi Türk Beşleri arasında yer alan Adnan Saygun, Türk halk ve sanat müziklerinin etkilerini taşıyan yapıtlarında romantik estetiğe bağlı kaldı 6 Ocak 1991 tarihinde istanbulda hayatını kaybetti

Ayrıca kontrol et

Ayten Gökçer Hayatı

Ayten Gökçer Kimdir Ayten Gökçer Kimdir, 26 Ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi …