Ahiret Nedir

Ahiret Nedir? Ahiret Ne Demek? Ahiret Anlamı?

 Ahiret Nedir? Ahiret kelimesinin sözlük anlamı nedir, son ve sonra olandır Bu anlamda dünyanın sonuna ahiret denir Terim olarak ahiret, ölümden sonra insanların tekrar dirilmesiyle başlayan ve ebediyen devam eden bir hayatın adıdır içinde yaşadığımız dünyada bulunan her şey sürekli bir değişiklik göstermektedir Her şeyin durmadan değiştiğini, eskidiğini, canlıların doğup, büyüyüp, gelişip,yaşlanıp öldüklerini, hep gözlemekteyiz.

Ahiret Ne Demek?

Yaratılmış olan varlıkların zamanı gelince yok olmaları doğaldır. Çünkü Yüce Allahtan başka ölümsüz, kalici varlik yoktur. şu halde her şey belirli süreler içersinde varligini devam ettiriyor, sonra da yok oluyor

Bu varliklar arasinda kendisine verilen akil, irade ve güç sayesinde özel bir yere sahip olan insan da belirli bir süre yaşadiktan sonra ölmektedir. ışte insanin canli kaldigi, varligini sürdürdügü bu zaman süresine ömür diyoruz. ınsan ömrünün belli bir zaman sonra Allahın emriyle son bulmasına da ecel diyoruz

Dünyada her gün veya her an vakti gelen insanların ömürleri tükeniyor diğer taraftan da yeni doğanlarla yeni hayatlar başlıyor. işte bunlar gibi bu dünyanın da bir ömrü, bir sonu vardır. Dünyanın bu son bulma anına Kıyamet kopması diyoruz. Bundan sonra, Yüce Allah yeni bir alem yaratacak, bütün ölüleri diriltecek ve hepsini Mahşer denilen yerde toplayacaktır. işte bu yeni aleme Ahiret denir.

Ahiret Günü Nedir?

Ahiret GünüAhirete ahiret günü, kıyamet günü, din günü, ceza günü, son gün, diriliş bas günü gibi isimler de verilmiştir insana hayat ve canlılık veren ruh, insanın ölümü ile bedenden ayrılır ve ruhlar alemine gider.

Kıyametin kopma zamanı gelince israfil adlı melek Allahın emriyle Süra üfleyecek bütün bu alemin düzeni bozulacak, her şey alt üst olup taş üstünde taş kalmayacak ve bu dünya hayatı son bulacaktır.

israfilin Süra ikinci defa üflemesiyle bütün ölüler dirilecek ve yeni bir alem kurulacaktır. Burada insanlara dünyada yaptıkları bütün iyilik ve kötülükleri açıkça gösterilecektir. Sevabı, yani iyilikleri çok olanlar Cennete gideceklerdir. Günahı, yani kötülükleri çok olan Müslümanlar günahlarının cezasını görmek üzere Cehenneme gireceklerdir. Bunları Yüce Allah dilerse affeder, dilerse cezalarını çektikten sonra yine Cennete koyar. inkar edip iman etmeyenler ebedi olarak Cehennemde kalacaklardır.

işte yeniden dirilme ile başlayıp sonsuza kadar sürüp gidecek olan hayata ahiret hayatı ve bu hayatın geçtiği aleme de ahiret alemi veya öteki dünya denir. Bu konuda Yüce Allah şöyle buyuruyor

Süra üflenince, Allahın diledikleri müstesna olmak üzere göklerde ve yerde, kim varsa hepsi düşüp ölmüş olacaktır. Sonra Süra bir daha üflenince, hemen ayağa kalkıp, bakakalacaklardır. Zümer 68.

Birinci Sürda Allahın, dilemesiyle ölmeyip kalanlar, Cebrail, Mikail, israfil, Azrail, veya hamele-i arşArşı taşıyan melekler, ya da Rıdvan melekleri, hüriler, cennetin hazinedarı olan Malikle cehennem bekçileri olan zebanilerdir. Bu ayete göre Sür iki defa üflenecektir Birincisi ölüm üfleyişi, ikincisi de bas dirilme üfleyişidir.

Ayrıca kontrol et

Dövme Yaptırmak Günah Mı

Dövme Yaptırmak Günah Mı? Dövme Nedir?

Dövme Yaptırmak Günah Mı? İnsanların vücutlarına iğneli bir makina donanımıyla yaptırdıkları, deri altına boya aktarma …