Adsense Nedir

Adsense Nedir

Google Adsense, her aşamadaki websitesi yayıncılarının site içeriğiyle ilgili Google reklamlarını websitelerinde göstererek para kazanmalarını sağlayan bir sistemdir. Google reklamları, ziyaretçilerin sitenizde aradıkları konulara ve ilgi alanlarına uygunluk sağlar, websitenizden para kazanmanızı da sağlar. Gösterim sayısının önemsiz olduğu bu sistemde önemli olan reklama tıklanma miktarıdır

Reklam tıklama ücretleri ise çok adil yapılmaktadır. Örneğin siteniz çöplük denilen sitelerden ise tıklama başına 0,01 $ alamazken kaliteli bir sağlık sitesi ve az bulunan içeriği varsa tıklama başına 1 $, hatta dil olarak ingilizce ise de bu rakam 10$ a bile çıkmakta.

Google, hilelere karşı bir güvenlik sistemi geliştirmiştir. Eğer kişi kendi sitesindeki reklamlara tıklarsa, tıklamaya teşvik ederse, pop-up lar ile tıklatmayı arttırırsa ve bunun gibi reklamveren e zararı olan davranışlar sergilendiği durumlarda google hemen devreye girer ve reklam yayınlayan kullanıcı engellenir.

Buna ek olarak, Google Adsense kayıtlı olan web sitesi yayıncıları, ziyaretçilerine Google web ve site araması sunabilirler. Böylece yayıncılar, arama sonuçları sayfalarında gösterilen Google reklamları üzerinden para kazanırlar.

Google Adsense, sitenizin sahip olabileceği binlerce sayfaya ve içeriğinizin ne kadar dar veya geniş kaplamlı olduğuna bakmaksızın, içeriği anlamak ve uygun reklamları yerleştirmeye çalışır. içerik değiştikçe Google reklamları da değişir. Ve reklamlarımız ülkeye göre de hedeflendiğinden, küresel şirketler ek bir çaba sarf etmeden yerel reklamlar yayınlayabilir.

Adsense Reklam sisteminin Tarihçesi Çoğu kişinin sandığının aksine Google Adsense sistemi aslında Çok büyük bir devrimsel bir buluş değildir. Google bu sistemi geliştirip ticari kullanıma açmadan önce söz konusu reklam sisteminin teknolojisi Word Net, 1990 lı yılların meşhur arama motoru ve-reklamcılık şirketlerinden birisidir firmasının kurucusu olan George A. Miller tarafından geliştirilen ve bu reklam sistmeinin dizaynında Brown Universesinden James A. Anderson, Jeff Stibel ve Steve Reiss gibi gelecekte büyük ticari atılımlara imza aran çok sayıda parlak öğrenci, Profesör tarafından geliştirilmiş bulunan Simpli reklam sistemine dayanmaktadır

WordNet trafından geliştirilen Simpli reklam sisteminin de ilham aldığı reklam teknolojisinin değişik varyasyonlarından biri de yine 1998 yılında ABDnin Santa Monica şehrinde kurulmuş bulunan Oingo, isimli küçük bir teknoloji şirketi tarafından kullanılmaktaydı. Bu şirket daha sonra 2001 yılında ticari unvanını Applied Semantics olarak değiştirmiş ve 2003 yılının Nisan ayında 102 milyon dolarlık bir meblağ ile Google tarafından satın alınmıştı.

Google tarafından Adsense sisteminin Beta yani deneme versiyonu Mayıs 2005 tarihinde internet reklam pazarına görücüye çıktığında bu sistemin başarılı olu olmayacağı hususunda ciddi tereddütler mevcuttu. Reklam tıklama temelli tasarlanmış olan bu sistemde tıklamaların kötüye kullanımı click fraud teşebbüslerinin engelenmesi için oldukça karmaşık ve sofistike bir yazılım teknolojisinin geliştirlmesi gerekmekteydi. Googleın Simpli ve Wordnet şirketinden yaptığı transferlerin semeresi burada ortaya çıkacaktı

Ama asıl kritik nokta, Google arama motorunun tüm dünyada yaygın kullanımı sonucunda özellikle cookie yani çerez denilen küçük yazılım paketlerinin arama motoru kullanıcılarının bilgisayarlarına yerleştirilmesiyle neredeyse tüm internet kullanıcılarının bilgisayarlarının özelliklerini ayrıntılarıyla deşifre edip bunu hileli reklam tıklamalarının önüne geçebilecek bir sistem oluşturmasıydı.

Google amca ilk aşamada Beta sürümünü test edebilmek için 100 seçkin reklamcıyla bu işi teste tabi tutmuştu. Yapılan denemeler ışığında elde edilen tespitler oldukça etkileyiciydi. Adsense sisteminin etkisi yani Internet kullanıcıları tarafından tıklanma oranı daha çok reklam verilen konuyla alakalı içeriklerde etkisini gösteriyordu

Ayrıca kontrol et

İnternetin Faydaları Nelerdir

İnternetin Faydaları Nelerdir? İnternet Nedir?

İnternetin Faydaları Nelerdir? Her şey doğru ve orantılı kullanıldığı zaman, işlevini tam anlamıyla yerine getirir. …