Adamotu Nedir

Adamotu Nedir

Türkiyede yetiştiği yerler Güney ve Batı Anadolu Mavimsi mor renkli çiçekler açan, rozet yapraklı ve kazık köklü çok yıllık otsu bir bitki. Kökleri insana benzediği için, bu isim verilmiştir Patlıcangillerden, geniş yapraklı, kötü kokulu bir Bitki, kankurutan, adamkökü Mandragora autumnalis Rozet yapraklı ve kazık köklü çok yıllık otsu bir Bitki türleridir. Kökleri insana benzediği için, bu isim verilmiştir

Kökleri 128 m dir, zehirli bir bitki olan adamotu, Ağrı kesici, yatıştırıcı, cinsel gücü arttırıcı etkileri vardır. Halen tedavide çeşitli preparatların terkibinde kullanılmaktadır. Rastgele kullanıldığında zararlı olur.

Kullanıldığı yerler Kökleri % 0,3 oranında Hiyosiyaminlerle Skopolamin alkaloitlerini taşır. Bundan dolayı zehirli bir bitkidir. Ağrı kesici, yatıştırıcı, cinsel gücü arttırıcı etkileri vardır. Halen tedavide çeşitli preparatların terkibinde kullanılmaktadır. Rastgele kullanıldığında zararlı olur.

adamotu zehirli, hayallere sebep olan bu yüzden Mısır uygarlığından beri çeşitli mistik olaylarda kullanılan bir bitkidir. Meyveleri ünlü genç firavun Tutankamonun mezarında bulunmuştur.

ingilterede 8. Henri zamanında insana benzeyen kökleri yüzünden, başarı getirdiğine inanılırdı. Ortaçağda Avrupada büyücülerin en çok başvurduğu Bitkilerden biri haline gelmiştir

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …