Adalı Halil Pehlivan Hayatı

Adalı Halil Pehlivan Hayatı

Son devir büyük Türk pehlivanlarından. 1871 yılında Edirnenin Adaiçi bölgesindeki Kilise köyünde doğdu. Babası Kara Mehmed de meşhur bir pehlivandı. Adalı Halil, babasının teşvikiyle daha küçük yaşta güreşe başladı ve ilk güreş derslerini babasından aldı. Sonra Kırkpınarda 26 sene başpehlivan olan meşhur Aliçoya çırak oldu. Ondan güreşin bütün inceliklerini öğrendi. 1.98 boyunda, 125-130 kilo ağırlığında, devrinin en iri pehlivanlarından idi. Koca Yusuf ve Kurtdereli gibi yağlı güreşin ustalarıyla karşılaştı

Adalı Halil Pehlivan Kurtdereli Mehmed Pehlivanla beraber Avrupaya gidip, orada karşılaştığı bütün rakiplerini çok kısa zamanlarda yendi. Avrupada yenmedik rakip kalmayınca Amerikaya geçti. Orada da bütün rakiplerini kısa zamanda yendi ve Türk arslanı diye anılmaya başladı. Hatta bir tanesinin kaburgalarını kırması üzerine halk galeyana gelmiş, ellerinden güç kurtulmuştur. Yurda döndükten sonra kazandığı Kırkpınar başpehlivanlığını 18 yıl korumuştur.

Edirnede 1927 yılında vefat eden Adalı Halilin kabri, Kasımpaşa Camii önünde bulunmaktadır. Ananevi Kırkpınar güreşlerine katılan pehlivanların, güreş başlamadan önce Adalı Halilin kabrini ziyaret etmeleri, gelenek halini almıştır.

Ayrıca kontrol et

Ayten Gökçer Hayatı

Ayten Gökçer Hayatı, Ayten Gökçer Kimdir?

Ayten Gökçer Hayatı 26 Ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi Ayten Kaçmaz’dır. Çocukluğunu …