Ana Sayfa / Sanatçı Biyografileri / Zülfü Livaneli Hayatı

Zülfü Livaneli Hayatı

Zülfü Livaneli Hayatı

Türk müzisyen, politikacı, yazar ve yönetmen. Gerçek adı Ömer Zülfü Livaneli dir Albümleriyle birçok ödüle layık görülmüş, eserleri, Joan Baez, Maria Farandouri, Maria del Mar Bonet gibi dünyaca ünlü müzisyenler tarafından yorumlanmıştır. Elia Kazan, Jack Lang, Vanessa Redgrave, Arthur Miller, Mikhail Gorbaçov gibi ünlülerle birlikte dünya kült ürünün ilerlemesi ve sanatın gelişimine katkıda bulunmak için çalışmalarda bulunmuştur. Kültür, sanat ve politika alanında birçok projeye imza atmış olan Livaneli'nin çektiği filmler, ABD, Fransa, Almanya, isviçre, ve Japonya gibi ülkelerde de gösterime girmiştir. Yayınlanmış 7 kitabı, 25 albümü, 300 bestesi ve uzun metrajlı olarak çektiği 3 filmi vardır

20 haziran 1946 yılında Mustafa Sabri Livaneli ve Şükriye Livaneli'nin çocukları olarak Konya'da dünyaya geldi. Henüz küçük yaşlardayken müzikle ilgilenmeye başladı ve bağlama çalmayı öğrendi.

1964 yılında Ülker Tun çay ile evlenen Livaneli çiftinin 1966'da kızları Aylin Livaneli dünyaya geldi Politik duruşu sebebiyle, 1971'de yaşanan darbe sonrasında cezaevine giren sanatçı 1972 yılında isveç'e yerleşti Stockholm'da bir yıl müzik eğitimi gördü. 1973'te ilk albümü Chants Revolutionnaires Turcs'ü Belçika'da yayınladı. 1975 yılında mezun olduktan sonra, çalışmalarını uzunçalar olarak kaydetti. Bağlama çalarak yaptığı geleneksel türkü formundaki müziğiyle batı enstrümanlarını bir arada kullanıyordu. Zengin ve farklı bir müzikal altyapı oluşturmaya başlamıştı.

1976'da Otobüs filminin müziklerini yazan sanatçı, daha sonraki yıllarda da filmler için beste yapmaya devam etti Nazım Hikmetin şiirlerinden bestelediği şarkılarını, 1978 yılında yaptığı Nazım Türküsü albümünde bir araya getirdi. Müziği geniş kitlelere ulaşmaya başladığında, dünyaca ünlü pek çok müzisyenin de ilgisini çekmeye başladı. Maria Faranduri ve Mikis Theodorakis'le çeşitli ülkelerde konserler verdi, plaklar doldurdu.

Ekim 1986'da Cengiz Aytmatov'un daveti üzerine Federico Major, Yaşar Kemal, Arthur Miller ve diğer ünlü sanatçı ve düşünürlerin katıldığı ıssyk – Kul Forumu'nda yer aldı.

1987'de senaryosunu da yazdığı ilk filmi Yer demir gök bakır için kamera arkasına geçti. German Camera Award ve San Sebastián International film Festival tarafından ödüle layık görülen ilk filmin başarısı büyük oldu.

1988'de çektiği ikinci uzun metrajlı filmi, sis ve Gecete, ünlü aktör ve yönetmen Elia kazan rol alıyordu. Kazan'ın aktör olarak rol aldığı son film olan sis, Montpellier Mediterranean Film Festival ve Valencia Festival of Mediterranean Cinema gibi iki önemli festivalden de ödülle döndü.

1993'te sanatçı Şahmaran filmini çekti. Türkan Şoray ve Mehmet Balkiz'in başrollerinde oynadığı film, diğer iki filmine göre daha az ses getirdi. Şahmaran, 1976'dan itibaren yaklaşık 30 film bestelediği, aralarında, Sürü, yol ve yılanı Öldürseler gibi önemli yapımlar için yazdığı şarkılar da olan, film müziği çalışmalarının sonuncusuydu. Livaneli aynı yıl ilk kitabı olan Diktatör ile Palyaçoyu yayınladı.

1994'te ikinci kitabı Sosyalizm Öldü mü çıktı. Sanatçı aynı yıl, yerel seçimlerde istanbul Büyükşehir belediye başkanlığına aday oldu.

1996'da merkezi Paris'te bulunan UNESCO tarafından büyükelçi olarak seçildi 1998'te, Orta Zekalılar Cenneti, Arafat'ta Bir Çocuk, Livaneli Besteleri nota kitaplarını yayınlayan sanatçı, 1999 yılında ikinci kez istanbul Büyükşehir Belediye başkanlığına aday oldu.

2001 yılında Bir kedi Bir Adam Bir Ölüm, Engereğin Gözündeki Kamaşma kitaplarını yayınlayan Livaneli, 2002 genel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi istanbul milletvekili seçildi.

2004 yılında partisinden istifa edip bağımsız milletvekili olan sanatçı, 2005'te, Mikis Theodorakis ve Kanada'da yaşayan bilim adamı Apostolos Papageorgio ile birlikte, antik dönemin en önemli hekimlerinden biri olan Efesli Soranos adına verilen 'Soranos Dostluk ve Bilim Ödülü'nü aldı.

18 temmuz 2006'da, Yunanlı besteci ve yorumcu Mikis Theodorakis adına verilmeye başlayan, Türk-Yunan dostluğuna katkıda bulunanların ödüllendirildiği Theodorakis Ödülü'nün sahibi oldu.

Livaneli, halen Vatan Gazetesi'nde köşe yazarlığı yapmakta ve UNESCO kültür elçiliği görevine devam etmektedir

Ayrıca kontrol et

Ayten Gökçer Hayatı

Ayten Gökçer Kimdir Ayten Gökçer Kimdir, 26 ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir