Ana Sayfa / Sanatçı Biyografileri / Zuhal Olcay Hayatı

Zuhal Olcay Hayatı

Zuhal Olcay Hayatı

Türk oyuncu ve müzisyen. sinema ve tiyatro oyunculuğundaki başarısının yanı sıra şarkıcılığıyla da oldukça popüler olmuştur. Türkiye'de ve dünyanın çeşitli ülkelerinde birçok ödül almış, parmak Damgası, Gecenin Öteki Yüzü, Ateşten Günler, bahar ın Bittiği Yer gibi filmleriyle Türk sinemasında önemli bir yer edinmiştir

10 Ağustos 1957'de istanbul 'da dünyaya geldi. berber olan babası Cevat işanç ve ev hanımı annesi Süheyla işanç'ın tek çocuklarıydı. Çocukluğu aynı zamanda doğduğu yer de olan Üsküdar'da geçti. ilköğretimini Halil Rüştü ilkokulu'nda tamamladıktan sonra Üsküdar Kız Lisesi'ne kaydoldu. zuhal olcay, daha sonraları, kendisiyle yapılan bir Röportajda, çocukluğu hakkında sorulan bir soruya ailenin tek çocuğu olduğum için kardeşi olan yaşıtlarımı çok kıskanırdım. Tek olmak ailede tüm sevgileri kazanma adına avantajdır ama paylaşma olayı olmadığı için de dezavantajdır. Benim için sıkıntılı bir mutluluktu tek çocuk olmak. Bunun dışında orta halli ama sıcak bir aile içinde büyüdüm. cevabını verecekti.

Olcay, sanatçı bir aileden geliyordu. Zira büyük teyzesi konservatuarda piyano öğretmeniydi. Diğer iki teyzesinden biri de devlet tiyatrosu sanatçısıydı. Kuzenleri ve eniştesi de konservatuar eğitimi gördükleri için, Olcay sanata kayıtsız kalmadı ve ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro bölümüne kaydoldu.

1976 yılında, mezuniyetinin hemen ardından, sınıf arkadaşı Selçuk Yöntem'le evlendiğinde henüz 19 yaşındaydı zuhal olcay 3 yıl süren evliliğinin boşanmayla sonuçlanmasından ardından, izmirli işadamı Zafer Olcay'la tanıştı ve izmir'e yerleşti. izmir Devlet Tiyatrosu'nda oyunculuk yapmaya başlayan oyuncu, ikinci evliliğini Zafer Olcay'la yaptı. 1981 yılında kızı Ceren Olcay dünyaya geldi.

1983'ten itibaren çeşitli televizyon yapımlarında rol alan Olcay, ilk televizyon filmi Sönmüş ocak için kamera önüne geçti. 1985 tarihli TV dizisi Parmak Damgası'yla adından bahsettirmeye başlayan oyuncu, tiyatroda da oyunculuk yapmaya devam ediyordu.

1986'da Martı adlı tiyatro oyunundaki performansıyla, Avni Dilligil Tiyatro Ödülü'ne layık görülen sanatçı, 1988 yılında irma karakterini canlandırdığı Balkon adlı oyundaki başarısıyla da Ankara sanat Ödülü'nün sahibi oldu. Olcay'ın tiyatro kariyerindeki bu önemli yükseliş, ününü pekiştirdi. Ancak yetenek alanı oyunculukla sınırlı olmayan Zuhal Olcay, 1989 yılında Evita Müzikali'nde Eva Peron'u canlandırdığında, şarkıcılığıyla dikkatleri üzerine çekti. Olcay'ın müzikal yolculuğunu başlatan Evita müzikalinin ardından, Dünden Sonra, Yarından Önce filmi geldi. film, Olcay'ın seslendirdiği aynı adlı şarkıyla büyük ilgi topladı.

1987 yılında Zafer Olcay'dan boşandı 1989'da Sahte Cennete Veda filmindeki rolü, başarısını ülke sınırları dışına taşıdı ve sanatçıya Almanya'da yapılan, altın film Şeridi festivalinde En iyi kadın Oyuncu Ödülünü kazandırdı.

1990 yılında, oyuncu haluk bilginer ile birlikte Tiyatro Stüdyosu'nun kurucuları arasında yer aldı ve aldatma, Kankardeşler, histeri, Balkon gibi oyunlarda başrol üstlendi. Aynı yıl ilk albümü Küçük Bir Öykü yayınlandı.

Olcay, 1992'de, Haluk Bilginer'le Londra'da yapılan törenle dünya evine girdi. Aynı yıl Hollywood yapımı olan indiana-jones filminde eşiyle birlikte rol alan Olcay, Halide Edip karakterini canlandırdı.

Siyasetle de yakından ilgilenen zuhal olcay, Bakırköy belediye Başkanı Adaylığı teklif edildi Sanatçı 1993'te, iki Çift Laf albümünü, 1996'da Oyucu albümlerini yayınladı.

1997 yılı zuhal olcaya yeni bir ödül daha getirecekti. 80. Adım filminde canlandırdığı Lerzan karakteriyle, sinema yazarları ve eleştirmenlerince En iyi Kadın Oyuncu ödülüne layık görüldü.

Vedat Sakman ve Bülent Ortaçgil gibi önemli müzisyenlerle çalışan Zuhal Olcay, 1998'de ihanet isimli bir albüm daha çıkardı 1996'da, Tiyatro Stüdyosu'nun yanmasından 3 yıl sonra, 1999'da, Haluk Bilginer ile birlikte Oyun Atölyesi'ni kurdu. Olcay, Oyun Atölyesi'nde sahnelenen Dolu Düşün Boş Konuş adlı oyundaki rolüyle Afife Jale Tiyatro Ödülleri'nde, " komedi Dalında En iyi Kadın Oyuncu" ödülünün sahibi oldu.

zuhal olcayın Haluk Bilginer ile olan evliliği 2004 yılında sona erdi iki bölümden oluşan ve Başucu Şarkıları adını verdiği albümlerden, ilkini 2001'de, ikincisini ise 2005'te yayınladıktan sonra, Cengiz Onural'la birlikte çalıştığı Hiçbir Yerde müzik marketlerde yerini almıştır.

Aldığı Ödüller

2. Ankara Film Festivali En iyi Kadın Oyuncu Dünden Sonra Yarından Önce

21. antalya Altın Portakal Film Festivali En iyi Yardımcı Kadın Oyuncu ihtiras fırtınası

22. Antalya Altın Portakal Film Festivali En iyi Kadın Oyuncu Amansız yol

3. Ankara Film Festivali En iyi Kadın Oyuncu Medcezir Manzaraları

1989 Altın Film Şeridi – Almanya En iyi Kadın Oyuncu Sahte Cennete Veda

6. Ankara Film Festivali En iyi Kadın Oyuncu Bir sonbahar Hikayesi

21. istanbul Uluslararası Film Festivali En iyi Kadın Oyuncu Hiçbir Yerde

6. Gökçeada Film Festivali En iyi Kadın Oyuncu Hiçbir Yerde

1997 SiYAD Sinema Yazarları Derneği En iyi Kadın Oyuncu 80. Adım

8. adana Altın Koza Film Festivali En iyi Kadın Oyuncu Bir Sonbahar Hikayesi

10. Uluslararası iskenderiye Film Festivali En iyi Kadın Oyuncu Bir Sonbahar Hikayesi

7. Adana Altın Koza Film Festivali En iyi Kadın Oyuncu iki Kadın

1993 ÇASOD Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği En iyi Kadın Oyuncu iki Kadın

Ayrıca kontrol et

Ayten Gökçer Hayatı

Ayten Gökçer Kimdir Ayten Gökçer Kimdir, 26 ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir