Zeus Nedir

Zeus Nedir? Zeus Ne Demek? Zeus Tarihçesi?

Zeus Nedir? Yunan mitolojisinde baş tanrı. Romanlardaki adı Jüpiter`dir. Zeus, tanrıların ve insanların babası, kralların, kanuncuların, idarecilerin koruyucusu yeminleri bozanların ve suç işleyenlerin düşmanı, evlerin, mülklerin koruyucusu, göğün, yıldızların tanrısı bütün tabiat olaylarının idarecisi idi. Oronos ile Rheanın oğludur. Babasını ve Titanları yenilgiye uğratarak gözlerin egemeni olmuştur. Kardeşleri olan Poseidon`a, denizlerin, Hades`e yer altının yönetimini vermiştir. Zeus, elinde bir âsa olduğu halde, tahtının üzerine oturur bir şekilde tasvir edilir.

Zeus’un Kronos İle Savaşı

Babasına karşı saldırdığı anda Titanlar ikiye bölündüler. Bir kısmı Zeus’un tarafına geçti ve onun yanında savaştılar. Ancak bazı titanların onun yanına geçmesi babasına karşı savaşında istediği gücü elde ettiği anlamına gelmiyordu.

Daha da güçlenmek için çeşitli yollara başvurdu. Bunlardan en önemlisi ölüler ülkesinin derinliklerine inmesiydi. Ölüler ülkesinin en derin yeri olan Tartaros geldi ve burada Kronos tarafından esir tutulan Kykloplar ile Hekatonkheirleri serbest bıraktı.

Bunun karşılığında Kykloplar Zeus’a yıldırımları ve şimşekleri verdiler. Bu güç zaman içerisinde onunla bağdaşıp sembolü haline gelecektir. Onlardan aldığı destek ile Titanları yenmeyi başarmıştı. Hepsi toprağın altına götürülüp zincire vuruldular. Başlarına ise üç tane Hekatonkheir konuldu. Bunlar yüz kollu güçlü yaratıklardı.

Zeus Tasviri

Kendi tasvirlerinde çok güçlü bir görüntüye sahiptir. Genellikle olgun ve bilge bir görünüşe sahiptir. Ciddi ve düşünceli bakışlara sahiptir ve alnı geniştir. Saçları oldukça gür ve dalgalıdır. Sakalları ise kıvırcıktır.

En eski tarihli tasvirlerinde pek çıplak olarak göremeyiz Zeus’u. Çıplak tasvirleri artmaya başladığında sembolik duruşu da şekillenmeye başlamıştır. Genellikle sağ göğsünü ve kolunu açık bırakan bir pelerini vardır.

Zeus

Sanat Tarihi açısından çok önemli bir figürdür. Uzun yıllar boyunca baş tanrı olarak tapılan bir tanrının figürü elbette her yere yayılmış ve Sanatçılar tanrılarını onurlandırmak istemişlerdir.

Olympia Zeus tapınağında bulunan Zeus heykeli Dünyanın 7 harikasından biri olarak seçilmiştir. Olympia o dönemlerde o kadar önemli bir merkezdir ki ilk olimpiyatlar da bu şehirde başlamıştır, hem de Zeus onuruna… Zeus Nedir?

Zeus’un Diğer Anlamları

1. anlamı yu, Jüpiter, i, Zeus.
2. anlamı zeus.
Zeus
Zeus İngilizce anlamı ve tanımı
Zeus anlamları

Zeus Tanım

Kelime: Zeus
Söyleniş: ‘züs
İşlev: noun
Kökeni: Greek

Ayrıca kontrol et

Melikşah Hayatı

Melikşah Hayatı, Melikşah Kimdir?

Melikşah Hayatı Sultan Alp Arslan’ın oğlu türk Selçuklu Hükümdarı Melikşah, 1055 yılında İsfahan’da doğmuş, 1092 …