Zeliha Berksoy Hayatı

Zeliha Berksoy Hayatı? Zeliha Berksoy Kimdir?

Zeliha Berksoy Hayatı Annesi opera sanatçısı Semiha Berksoyun izinden gitti. Dostlar tiyatrosu, Ankara Birlik tiyatrosu, Ortaoyuncular, istanbul Şehir tiyatrosu gibi köklü tiyatrolarda yer aldı. Türkiyenin üçüncü ödenekli tiyatrosu olan Bakırköy Belediye Tiyatrosunu kurdu. Beşiktaş Akatlarda Cevdet Anday sahnesini düzenledi ve kurdu.

Zeliha Berksoy Hayatı

Semiha Berksoy ilk Türk Opera Sanatçısı ünvanlı ve Atatürk Opera Ödülü sahibi olan değerli bir sanat kadınıydı. Anne Berksoy, sıradışı bir insandı. Berlindeki Yüksek Müzik Akademisini bitirmişti. 1946 Yılında, Zeliha Berksoyu dünyaya getirdiğinde ise 35 yaşındaydı. Böyle bir çevrede sanat ve tiyatroya uzak kalması mümkün değildi. Çocukluğu Devlet Tiyatrosu kulisleri, turneler, yurt dışı gezileri arasında geçti. Viyanada Devlet Operasında Tanrıların Çöküşünü izlediğinde üç buçuk yaşındaydı. Devlet tiyatrosunun küçük rollerine çıktı. İdeali Devlet Sanatçısı olmaktı. Ankara Devlet Konservatuarının tiyatro bölümüne girdi.

Zeliha Berksoy 1965 Yılında

Tiyatro üzerine yurtdışı eğitimi almaya karar verdi. Eğitim için Berlin seçti, çünkü Alman Tiyatrosu ve Almanyadaki reji sanatı dünyada çok önemli bir boyut ve denek taşıydı. Berksoy o günleri Berline gittiğim zaman şehir ikiye bölünmüştü Batı ve Doğu Berlin. Batı Berlin, Doğu Almanyanın içinde küçük bir adaydı. Ancak gece treni ya da uçakla gidilebiliyordu. Gündüz kara yolu ile geçmek yasaktı. Aslında tiyatro sanatçısı olmak benim için bir şanstı. Böylece Doğu ve Batıdaki sanatı aynı anda izleyebiliyordum. Shiller Theatre o zaman Berlin Devlet tiyatrosu gibiydi. diye anlattı. Zeliha Berksoyun Shillerin reji asistanlığına başladı. Asistanlık görevini yaparken Berlindeki bütün sanat hareketlerini de büyük bir merakla izlemeye devam etti. Müzeleri ve özellikle modern sanat galerilerini, tiyatroları ve operaları sık sık ziyaret etti.

Berlin Asambleye de gidip gelmeye başlamıştım. ilk önceleri oyunları izleyip çıkıyordum. Bir ekoldür orası. Her tiyatroda bulunmayan çok ciddi ve geniş bir arşivi vardır. Brechte ait en küçük notların bile saklandığı, değerlendirildiği, oyunlarının hepsinin fotoğraflarının bulunduğu, reji defterlerinin ve Brechtin yöntemleri ile hazırlanmış kitapların saklandığı bir arşiv. Orada Brecht zamanında yapılmış herşeyi bulabilir, hem oyunları izleyebilir hem de bu arşivden faydalanabilirsiniz. Provaları izlemeye gelenler arasında benim gibi yabancı insanlar da vardı.

Böylece ben Berlin Asambleye gidip, gelmeye başladım. O tarihlerde Brechtin karısı hayattaydı. Kendisinden izin aldım ve belli başlı yönetmenlerin provalarını izlemeye başladım. Asamble, başlı başına bir okuldu benim için. Bir yıl devam ettim. Bu bir yıl meslek hayatımda çok şeyi değiştirdi. Türkiyeye döndüğümde başka bir insan olmuştum artık. diye Almanya macerasını dile getirdi. Shiller Theatredan oyunculuk üzerine teklifi aldı.Amacı öğrenebileceği herşeyi öğrenip, kariyerine Türkiyede devam etmekti.

Amacını gerçekleştirmek üzere, kendini tam tiyatrocu olarak donatıp, Türkiyeye döndü. Türkiyeye döndüğünde özel ve Devlet tiyatroları düzenli bir biçimde oyunlar sergiliyordu. Politik çatışmaların yoğun yaşandığı bir dönemdi.Ankara Sanat Tiyatrosu, Dostlar Tiyatrosu ve Halk Oyuncuları, Dormen tiyatrosu gibi dramatik oyunlar oynayan gruplar vardı.Devlet tiyatrosuna yabancılaştığı söyledi ve tiyatrodan ayrıldı.

Zeliha Berksoy 1970 Yılında

Şişli Etfal Hastanesine nöröloji bölümü şefliği yapan, Yıldırım Aktuna ile evlendi. Bu evlilikten bir çocukları oldu. 1974 Yılında boşandı.

Asiye Nasıl Kurtulur? yaşantısına yeni bir yön çizdi. Oyunun yazarı Vasfi Öngören , Asiye rolünün Zeliha Berksoya verilmesi için ısrar etti.Asiyenin annesini Semiha Berksoy oynadı.Ankara Birlik Tiyatrosunun sahnelediği oyun büyük başarı kazandı.Berksoy, Asiyeyi tam iki yıl oynadı.Bu rolle birlikte Berline dönmekten vazgeçti.

Meslek hayatı

Dostlar tiyatrosunda devam etti. Şehir Tiyatrolarında konuk oyuncu oldu. Kafkas Tebeşir Dairesi, Ferhan Şensoyla Yedi Ölüm Günahı, Keşanlı Ali Destanı, tiyatro kariyerine önemli oyunlar olarak geçti. Bakırköy Belediye Tiyatrosunun , 1974-75 tiyatro sezonunda, tiyatro ve opera sahne öğretim üyeliği yaptı.1980 yılında üniversiteye geçti.Türkiyenin üçüncü ödenekli tiyatrosu olan, Bakırköy Belediye Tiyatrosu- Yunus Emre Kültür merkezi nin yönetimde Zeliha Berksoy da vardı Jeni, 1994-95 sezonunda Matmazel Juliyi sahneledi. Aynı yıl Brechtin 100. doğum günü kutlamaları kapsamında ünlü yazarın kolajlarından Yosmayı sahneye koymaya karar verdi.

Genco Erkal, Yosma için yeniden bir düzenleme yaptı.Oyunda ki Jeni Brechtin Üç Kuruşluk Opera, Mahagoni Kenti gibi oyunlarının Jeni siydi. Genco Erkalla birlikte Dostlar Tiyatrosunda pekçok başarılı işin altına imza attı. Genco Erkal , Berksoyu tanımlamak için Zeliha Berksoyu, konservatuardaki öğrenciliğinden beri tanıyorum. Annesi Semiha Berksoyla birlikte oynuyorduk o zaman, Keşanlı Ali Destanında. Sonra 1968 yılında Berlinde öğrenim görürken birlikte her gün Berliner Ensemblea taşındık, Brechtin oyunlarını defalarca izledik. Daha sonra Dostlar Tiyatrosuna geldi. ilk kez 1971 yılında, Asiye Nasıl Kurtulur? da oynadı. O gün bu gün hiç ayrılmadık. En çok birlikte oynadığım kadın sanatçı o galiba. Müthiş iyi anlaşırız. Oyunculuğuna, kişiliğine saygım sonsuz. Günümüzde yozlaşmadan ayakta durabilen ender sanatçılardan biridir o. Nice başarılara birlikte imza attık. Umarım daha uzun yıllar birlikte çalışırız. sözcüklerini kullandı.

Birçok başarılı tiyatro oyunu yöneten, oynayan ve Üniversitede sayısız öğrenci yetiştiren Zeliha Berksoy, bu başarılarının yanısıra 1989da üst üste iki film projesinde yeraldı.Yavuz Özkanın yönettiği Film Bitti adlı sinema filminde Kadir inanırla başrolü paylaştı. ikinci film çalışması ise irfan Tözümle oldu. Bu filmde ona Tarık Akan eşlik etti. Kaynak: Zeliha Berksoy Hayatı?

Ayrıca kontrol et

Ayten Gökçer Hayatı

Ayten Gökçer Hayatı, Ayten Gökçer Kimdir?

Ayten Gökçer Hayatı 26 Ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi Ayten Kaçmaz’dır. Çocukluğunu …