Yüzme Nedir

Yüzme Nedir

Yüzme Nedir? Yüzme Ne Demek? Yüzme Nedir Kısaca? Yüzme Ne Demektir? Yüzme Hakkında Bilgi?

Yüzme sporu, uluslararası standartlarda boyutu olan 50 metre, 8 kulvar havuzlarda bedenin kulaç ve ayak hareketlerinden başka bir yardım almadan, her yarışmacının kendi kulvarında, serbest, sırtüstü, kelebek ve kurbağa stillerinin her birinde veya dördü birden karışık olarak, 50, 100, 200, 400, 800, 1500 metrelerde bireysel veya ekip olarak yaptıkları yarışmaya denir.

Tarihçe Eski Yunan ve Roma uygarlıklarında yüzme, askeri eğitimle birlikte temel eğitimin önemli bir parçası olarak görülmekteydi. Eski Yunan zaman zaman yüzme yarışmaları düzenlemişler Romalılar , hamamlardan ayrı olarak yüzme havuzları yaptırmışlar. Japonyada ise okullarda yüzme eğitimini zorunlu kılan imparatorluk fermanı yayınlamıştır.

ilk açık hava havuzunun 1828 de Liverpoolda yapılmasından bir süre sonra ilk uluslararası yüzme yarışları 1837 de Londrada, ve ardından 1846 da Avustralyada düzenlenmiştir. 1875 te ingiliz Mathew Webbe, Manş Denizini kurbağalama tekniğiyle yüzerek geçti. Bu gelişmeler paralelinde, 1882 den sonra çeşitli Avrupa ülkelerinde de yüzme federasyonları kurulmaya başlandı. 1896da kurulan Londra Metropolitan Yüzme Kulübü, daha sonra Amatör Yüzme Birliğine dönüştü. ABDde yüzmenin örgütlü bir spora dönüşmesi, 1888 de Amatör Spor Birliğinin AAU kurulması sayesinde gerçekleşti. 1896 da modern olimpiyat oyunlarının tekrar başlatılması ile, düzenlenen ilk olimpiyatlarda yüzme yarışlarına da yer verildi.

Önceleri sadece erkeklerin katıldığı yarışmalara, 1912 de ilk kez bayan yüzücüler de alındı 1900 yılında sırt üstü stili ve daha sonra 1908 yılında ise kurbağalamayı olimpiyatlara eklemişlerdir. Kelebek ise olimpiyatlara en son eklenen yüzme stilidir. Bütün dünyada örgütlü bir spor olarak yaygınlık kazanması ve olimpiyat programına alınması ile birlikte, bu spor dalı için uluslar arası bir federasyon kurulması gerekliliği ortaya çıktı

Böylece 1909 da Londrada Uluslar arası Amatör Yüzme Federasyonu Fina Federation internationale de Natation Amateur kuruldu. Finanın kurulmasından önce olimpiyatlarda yer alan yüzme yarışları sportif olmaktan çok uzaktı. 200 m engelli yüzme yarışları, bir direğe tırmanmayı ve bir dizi kayığın üstünden geçtikten sonra, bu kayıkların altlarından yüzerek geçmeyi içeriyordu. Diğer yarışlar ise, su altında en uzun mesafe yüzme, 4000 m yüzme gibi yarışlardı.

Finanın kurulmasıyla birlikte, bu türden yarışlar kaldırılarak, yarışlarda Fina yönetmeliği esas alındı. Bu yönetmelikte yarış mesafelerinin metre cinsinden ölçülmesine karar verilerek yarışma stilleri de serbest , sırtüstü, kurbağalama ve kelebek olarak belirlendi. Senkronize yüzme, diğer adıyla su balesi 1800 lü yılların sonlarında ortaya çıkmış olmasına rağmen, uzun yıllar sirk ve panayırlarda, gösteriler şeklinde sürdürüldü. 1952 de Fina tarafından tanınarak, aynı yıl Helsinki Olimpiyatlarında gösteri sporu olarak yer aldı. 1973 te ilk kez Senkronize Yüzme Dünya Şampiyonası yapıldı ve 1984 te de olimpiyat programına dahil edildi

Ayrıca kontrol et

Kano Nedir

Kano Nedir? Kano Nerede ve Nasıl Yapılır?

Kano Nedir? Her iki ucu sivri, düz dipli, hafif ve elde taşınabilen tekne. Ağaç kütüğünün …