Yusuf Atılgan Hayatı

Yusuf Atılgan Hayatı? Yusuf Atılgan Kimdir?

Yusuf Atılgan Hayatı? 1921 doğumlu yazar. Aylak Adam romanıyla Türk Edebiyatı’nda yabancılaşma ve yalnızlığı en iyi işleyen yazarlardan birdir. Anayurt Oteli adlı romanı sinemaya uyarlanmıştır Yusuf Atılgan 27 Haziran 1921’de Manisa’da doğdu. Annesi Avniye Hanım, babası ise bir tahsildar olan Hamdi Atılgan’dı. Ortaokulu Manisa Ortaokulu’nda okudu, 1936’da bu okulu bitirdikten sonra öğrenimine Balıkesir Lisesi’nde devam etti. 1939 yılında buradan mezun oldu ve istanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne girdi. ikinci sınıftan sonra askeri öğrenci olarak okuduğu bu okulu 1944’te bitirdi. Bitirme tezinin konusu Tokatlı Kani, Sanat, Şahsiyet ve Psikolojiydi.

Yusuf Atılgan Hayatı

Yusuf Atılgan Hayatı11945’te edebiyat öğretmeni olarak Maltepe Askeri Lisesi’ne girdi. Ancak üniversite yıllarında Komünist Parti’yle ilişkili olduğu gerekçesiyle on ay hapse mahkum edildi. 1946’da, cezası bittikten sonra Manisa’da bir köyde yaşamaya ve çiftçilikle uğraşmaya başladı. Yaşadığı Hacırahmanlı Köyü’nün spora kulübünün kurulmasında aktif rol aynadı. 1976 yılında istanbul’a döndü.

Yusuf Atılgan, istanbula yerleştikten sonra 1980’de Milliyet Yayınları’nda ve Can Yayınları’nda çalışmaya başladı. Danışmanlık ve redaktörlük yaptı.

Yazar, Türk Edebiyatı’na birçok önemli eser kazandırdı. Romanları Aylak Adam 1959, Anayurt Oteli 1973, Canistan 2000, öyküleri Bodur Minareden Öte 1960, Eylemci 1992, çocuk kitabı Ekmek Elden Süt Memeden 1981 ve K. Baynes’in kitabından çevirisi Toplumda Sanat 1980 idi.

Yusuf Atılgan, Canistan adlı romanını yazarken 9 Ekim 1989’da Moda’daki evinde kalp krizi sonucu öldü. Ölümünün ardından yaşadığı Hacırahmanlı Köyü’nde 1990 yılında Yusuf Atılgan, Halk Kitaplığı kuruldu. Ayrıca sevenleri tarafından yazılan yazılar ve roportajları Yusuf Atılgana Armağan 1992 adlı kitapta toplandı.

Yusuf Atılgan, yazılarını bazen Nevzat Çorum ve Ziya Atılgan adlarını kullanarak yazardı. Tercüman Gazetesi’nin açtığı 1955 tarihli öykü yarışmasında Nevzat Çorum adıyla yazdığı Evdeki öyküsü birinciliği, Ziya Atılgan adıyla yazdığı Kümesin Ötesi öyküsü de dokuzunculuğu elde etti. Aylak Adam, 1957-1958 Yusuf Nadi Roman Armağanı’nda ikinciliği kazandı. Şiirleri ve öyküleri birçok dergide ve gazetede yayınlandı.

Yusuf Atılgan 1946 Yılında

Manisa’da köy hayatı yaşamaya başlayan Atılgan burada ilk evliliğini gerçekleştirdi. Daha sonra ilk eşinden boşandı, istanbul’a yerleştikten sonra 1976’da tiyatrocu Serpil Gence ile evlendi. Bu evlilikten bir çocuğu oldu.

Yusuf Atılganın Romanlarının Türk Edebiyatı’ndaki Yeri

Türk Edebiyatı’ndaki yeri çok önemlidir. çünkü Atılgan, yalnızlık ve yabancılaşma konularını en cesur ve başarılı şekilde işleyen yazarlardan biridir. Modern akımın öncülerindendir. Özellikle Aylak Adam ve Anayurt Otelinde mükemmel iç gözlem yeteneği sayesinde bireyin kopmuşluğunu ve iletişimsizliği çok iyi anlatır. Anayurt Oteli, 1987’de Ömer Kavur tarafından sinemaya aktarılmış ve çok başarılı olmuştur

Ayrıca kontrol et

Ayten Gökçer Hayatı

Ayten Gökçer Hayatı, Ayten Gökçer Kimdir?

Ayten Gökçer Hayatı 26 Ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi Ayten Kaçmaz’dır. Çocukluğunu …