Ana Sayfa / Sanatçı Biyografileri / Yonca Lodi Hayatı

Yonca Lodi Hayatı

Yonca Lodi Hayatı

Yonca Lodi 1974 yılında istanbul da doğdu. Çocukluğunun büyük bölümünü Beşiktaş'ta geçiren sanatçı, ilk ve ortaokulu da burada bitirdi. Lise yıllarında müzik ile uğraşmaya başladı. Okul orkestrasıyla çeşitli yarışma ve konserlere katıldı. Lise 2. sınıftayken müzik eğitimi almaya karar verdi ve Çağdaş Müzik Merkezi'nde eğitim almaya başladı. iki yıl boyunca da istanbul devlet ve opera balesi solistlerinden Mine Mater ve Timur Selçuk'tan şan, solfej ve armoni dersleri aldı

1992 yılında, Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı sahne Sanatları Opera Şan Bölümü'ne dereceyle girdi. Bu bölümde Yekta Kara, Selçuk Uraz gibi isimlerden ders alma şansı yakaladı. 1993 yılında kenidisi gibi konservatuvar öğrencileri olan arkadaşlarıyla birlikte profesyonel müzik hayatına başladı. Bir yandan da çeşitli reklam cıngılları ve farklı albümlerde vokal kayıtları yaptı. Festivallerde ve yarışmalara katılan sanatçı, çeşitli gruplarda caz ve pop ağırlık repartuvarlar seslendirdi. 1996 yılında asansör adlı filmde, başrol oyuncularından Mustafa Uğurlu ile Budur Abi adlı parçayı seslendirdi.

1999 yılında kendi adını taşıyan ilk albümü müzik marketlerdeki yerini aldı. Yavuz bingöl Üşüdüm Biraz albümünde birlikte seslendirdikleri Aşar Gidersin adlı türkü ile farklı türlerdeki başarısını gösterdi.

2001 yılında Aşkta ve Ayrılıkta isimli albümünü piyasaya çıkardı. Albümde Anlatma ve Büklüm Büklüm gibi parçalar kısa sürede listebaşı oldu. Aynı albümde Sezen Aksu, Aysel Gürel ve Fuat Güner gibi isimlerle çalışma fırsatı bulmuştu. Albümde ayrıca Yunan sanatçı George Alkeos'a ait olan Anlatma adlı parçayı da seslendirdi.

2007 yılına gelindiğinde sanatçının Yolumu Bulurum adını taşıyan albümü TMC etiketiyle müzikseverlerle buluştu. Yonca Lodi, bu albümde Melih Kibar ile birlikte çalıştı

Ayrıca kontrol et

Ayten Gökçer Hayatı

Ayten Gökçer Kimdir Ayten Gökçer Kimdir, 26 ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir