Ana Sayfa / Genel Bilgiler / Yıl Nedir

Yıl Nedir

Yıl Nedir

Yıl Nedir? Yıl Ne Demektir? Yıl Nedir Kısaca? Yıl Ne Demek? Yıl Hakkında Bilgi?

Yıl Nedir, dünyanın, güneş çevresinde tam bir dolanım yapması için geçen 365 gün, 5 saat ve 49 Dakikalık zamana yıl denir 365 gün beş saat ve 49 Dakikadan oluşan zaman birimi. Bir yılda 12 ay vardır, bir yıl, dünyanın Güneş etrafındaki yörüngesinde tam bir tur yapmasına karşılık gelir.

Miladi takvime göre ocak ayının birinde başlayıp, aralık ayının otuz birinde sona eren on iki aylık dönemdir Aralık ayının son günü gece yarısından sonra yeni bir yılın ilk günü başlar. Ocak ayının birinci gününden Aralık ayının 31. günü gece yarısına kadar geçen süreye bir yıl denir.

Dünyanın biri güneş, öbürü kendi ekseni çevresinde olmak üzere iki türlü hareketi vardır. Dünyanın Güneş çevresinde bir kez dolanması bir yılda, tamamlanır. Bu hareketten mevsimler oluşur. Dünyanın kendi çevresinde dönmesinden gece – gündüz meydana gelir.

Dünyamız Güneş çevresindeki dolanımını 365 gün 6 Saatte tamamlar. Her yıl 365 Günden artan 6 Saatler 4 yılda, bir 24 saat, yani 1 gün eder. Bu bir gün 4 yılda bir Şubat ayına eklenir. Böylelikle, 28 gün olan Şubat ayı 4 yılda bir 29 gün olur. Buna artık yıl denir. 4’le bölünebilen yıllar artık yıldır.

Dünyamız Güneş çevresinde dolanırken yumurta biçiminde bir yol izler. Bu yola dünyanın yörüngesi denir. Yerkürenin içinden geçip, kutupları birleştirdiği varsayılan eksen dünyanın yörüngesine dik değildir. 23,5 derece eğik durumdadır. Bu nedenle dünya üzerindeki herhangi bir yere güneşin ışınları yıl boyu aynı eğimle gelmez. Yılın, kimi zamanları ışınlar dik olarak gelir. Bu yörelerde gündüzler uzun, havalar sıcak olur. Kimi zaman ışınlar eğik gelir. Bu durumda da gündüzler kısa, havalar soğuk olur. Bu sıcaklık ayrımları mevsimleri oluşturur. Bir yılda dört mevsim vardır.

  • Sonbahar 23 Eylül – 21 Aralık
    Kış 21 Aralık – 21 Mart
    ilkbahar 21 Mart – 21 Haziran,
    Yaz 21 Haziran – 23 Eylül

21 mart ve 23 Eylül’de gece ile gündüz birbirine eşit olur. 21 Aralık’ta en uzun gece, en kısa gündüz, 21 haziran da en uzun gündüz, en kısa gece yaşanır.

insanlar yaptıkları takvimlerde yılı 12 aya bölmüşlerdir. Bu 12 ayın 7 ayı 31 gün, 4 ayı 30 gün, Şubat ayı da 28 gün olarak hesaplanır. Her mevsim 3 aydır. Bir ayda 4 hafta, bir yılda 52 hafta vardır.

Ayrıca kontrol et

insan Neden Kızarır

insan Neden Kızarır? insanlar Neden Kızarır? kızarmanın, sempatik sinir sistemimizin ve kısmen de ‘savaş veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir