Yemek Yedikten Sonra Baş Ağrısı Neden Olur

Yemek Yedikten Sonra Baş Ağrısı Neden Olur?

Yemek Yedikten Sonra Baş Ağrısı Neden Olur? Yemek yedikten sonra ve ya normal zamanda oluşan baş ağrısının pek çok nedeni vardır. Tıp literatüründe Sefalji adı verilen baş ağrısını çeşitli gıdaların tüketilmesi de tetikleyebilmektedir. Bazı gıdaları yedikten sonra başınızda ağrı oluşuyorsa, kan şekerinizi ve kan basıncınızı mutlaka kontrol ettirmeniz gerekmektedir. Bununla birlikte gıda alerjisi olup olmadığı konusunda da test yaptırmanız önerilmektedir.

Yemek Yedikten Sonra Baş Ağrısı Neden Olur?

Birçok kişinin yaşadığı baş ağrısı tercih ettiği hayatın bir neticesi olarak ortaya çıkıyor olabilir. Bu durum tıbbi bir sorunun habercisi olabilmektedir. Daha çok uykusuzluk, stres, göz yorgunluğu ve sürekli ilaç kullanımı bu durumun tetikleyici unsurlarıdır. Bunun haricinde bazı insanlarda belirli gruptaki besinlerin tüketilmesi baş ağrısına neden olabilir. Ayrıca besin alerjisi gibi reaksiyonlar da oluşabilmektedir. Şayet, tuzlu veya tatlı gıdalardan tüketildiğinde ortaya çıkan baş ağrıları varsa altında yatan tıbbi bir sebep olabilir.

Baş Ağrısı Nedenleri

Bazı kişiler yemek yedikten sonra baş ağrısı yaşayabilmektedirler. Bunun farklı sebepleri olabilir. Sindirim sistemine ters düşen bir besin tüketildiğinde zonklama şeklinde bir ağrıya neden olabilir. Yemek yedikten sonra baş ağrısına neden olan bazı faktörleri sıralamak gerekirse

Gıda, Besin, Alerjisi

Ortaya çıkan alerjik reaksiyonlar genellikle bağışıklık sistemine ters düşen ya da tehdit eden bir besin tüketildiği zaman bağışıklık sisteminin vermiş olduğu tepkisel bir yanıttır. Besin alerjisi belirtileri olarak yüz şişkinliği, ürtiker, hırıltılı nefes alıp verme, kaşıntı, karında ağrı, burun akması, kramp ve baş dönmesi sayılabilir. Bazı durumlarda tüketilen besinlere karşı gelişen alerjik reaksiyon migren ağrısını da tetikleyebilmektedir.

Migren

Baş ağrısına neden olan gıdalardan bazıları da yoğurt, ayran, peynir ve ekşi kremadır. Baş ağrısına neden olmalarının altında yatan neden tiramin maddesinin varlığıdır. Özellikle migren ağrılarına neden olan besinler arasında muz, tavuk karaciğeri, çikolata, salamura ringa balığı, sığır eti, soya sosu ve narenciye çeşitleri yer almaktadır. Ayrıca gıda katkı maddeleri de migren ağrısını tetikleyebilen faktörlerdendir. Migrenle birlikte ışığa karşı hassasiyet, kusma, bulantı ve baş dönmesi gibi durumlar da yaşanabilmektedir. Belirli bir besin maddesinin baş ağrılarına neden olduğunu biliyorsanız, bu besinleri tüketmemelisiniz.

Kan Şekeri Düzeyi

Kan şekeri seviyesindeki dalgalanmalar da baş ağrısına neden olabilmektedir. Kan şekeri düşük olan veya hipoglisemi sorunu olan kişilerde şekerli besinler tüketildiğinde baş ağrısı problemleri yaşanabilmektedir. Şeker bakımından yüksek olan gıdaların tüketilmesi ile kandaki şeker seviyesi ani bir şekilde yükselir. Kişinin vücudu da yükselen kan şekeri seviyesini normal haline getirmek için insülin salgılamaktadır. Bunun sonucu olarak da kan şekeri düzeyinde ani bir düşüş olmaktadır. İnsanın beynine yeterli oranda şeker gitmediğinde, beyne giden kan akışında artış olur ve bu da kan basıncını arttırır. Bunun neticesinde beyinde yer alan kan damarları kasılır ve gevşer. Sonucunda da kişi kafasında rahatsızlık hisseder ve baş ağrısı yaşayabilir.

Kan Basıncının Yüksek Olması

Bazı kişiler tuzlu gıdalar tükettiğinde baş ağrısı yaşayabilirler. Bu durumu yaşayanların tansiyonlarını ölçtürmeleri gereklidir. Yüksek tansiyonu olan kişilerin genellikle düşük tuzlu diyetlerle beslenmeleri tavsiye edilmektedir. Tuz tüketiminin fazla olması böbreklerinizin bu tuzu kontrol edemediğini ve fazlalık tuzun kana karıştığını gösterebilir. Tuz oranının kandaki fazlalığı neticesinde kana tuzla birlikte su da çekilmektedir. Bu durum kan hacminin artmasına ve kan basıncının yani tansiyonun yükselmesine sebep olmaktadır.

Yemek yedikten sonra baş ağrısı oluyorsa vakit kaybetmeden doktora görünmekte fayda vardır. Kan şekerinin ve tansiyonun normal düzeylerde olması, gıda/besin alerjisinin belirtisi olabilir. Özellikle yediğiniz bir yemekten sonra baş ağrıları yaşamaya devam ediyorsanız, kesinlikle bir besin alerjisi testi yaptırmanızda fayda vardır. Alerji yaptığını belirlediğiniz gıdaları tüketmekten kaçınmanızı da öneririz.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …