Yanık Nedir

Yanık Nedir

Yanık Ne Demektir? Yanık Nedir Kısaca? Yanık Hakkında Bilgi? Yanık Ne Demek? Yanık Nedir? Yanık Hakkında Kısaca Bilgiler?

Yanık Ne Demek, Yanık ısı etkisi ile vücutta oluşan lezyonlardır Yanık, sınıflandırmaları 1.nci Derece Sathi Derinin üst katı yanmıştır. Deri kızarır ve kabarcıklar oluşur. 2.nci Derece Kısmi Derinin üst katları yanmıştır. Deri kızarır ve kabarcıklar oluşur.Genellikle bu yanık ağrılıdır

3.ncü Derece Tam

Alt tabakalarla yağ,kas,kemik, ve sinirler birlikte tüm deri tabakası yanmıştır. Bu tür yanıklar oldukça ağrılı olabileceği gibi, sinirlerin ölmesinden dolayı ağrısız da olabilir.

ikinci derece bir yanığın evrimi — Birinci saat

ikinci derece bir yanığın evrimi — Birinci gün

ikinci derece bir yanığın evrimi — ikinci gün

Yanık Türleri

Elektrik Yanması Elektrik yanması altta bulunan dokuları fena şekilde hasar verebilir. Elektrik yanıklarında hasta iki tane yara izine sahip olabilir giriş ve çıkış.

Uyarılar

Elektrik yanığı olan hastanın yanına elektriğin kesilip emniyetli bir ortam olmadan asla gitmeyin. Elektriği kesin Nefes almayı, dolaşımı kontrol edin, gerekli kardiyak yardımını yapın eğer gerekli ise Gerekmiyorsa hastayı kımıldatmayınız Elektrik yanmalarında omurilik yaralanması olabilir Yanığı kuru steril gazlı bez ile kapatın Tıbbi yardım çağırın

Kimyasal Yanık Deri ile teması halinde yanık yapacak pek çok kimyasal madde vardır. Kimyasal yanıklar, acil yardım gerektirir.

Uyarılar

Akan suyla kimyasal madde bulaşan yeri yıkayın. Hafifçe akan bir su ile en az 20 dakika yıkayın. Sert basınçlı akan sudan kaçının. Yıkama sırasında kimyasal bulaşan elbiseyi ve takıları çıkarın.

Acil ambülans servisi 112 ile ve/veya zehirlenme merkezi ile temas kurun. Geç reaksiyon durumu için hastayı izleyin Göze bulaşmışsa- gözü aşağı doğru yıkayın

ısı Yanıklarında, Alev, aşırı ısı, radyasyon veya güneş yanığı ilk yardım 1.nci derece yanık için uyarılar Yanan kısmı soğutun.Soğuk suya daldırın veya soğuk bez koyun Temiz kuru bir bezle kapatın Yanık yerini kalp seviyesinin üzerine kaldırın Şoka karşı koruyun gerekiyorsa

2.nci Derece Yanık için Uyarılar

Yanan kısmı soğutun. Soğuk suya daldırın veya soğuk bez koyun Temiz kuru bir bezle kapatın Yanık yerini kalp seviyesinin üzerine kaldırın Şoka karşı koruyun gerekiyorsa.

3.ncü Derece Yanık için Uyarılar

Derhal acil servisi arayın su uygulaması yapmayın Temiz kuru bir bezle kapatın Yanık yerini kalp seviyesinin üzerine kaldırın Şoka karşı koruyun.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …