Yalım Erez Hayatı

Yalım Erez Hayatı, Yalım Erez Kimdir?

Yalım Erez Hayatı 1944te Vanda canlı hayvan ihracatçılığı yapan ihsan Erezin ilk oğlu. Erez ailesi 1951de istanbula göçtü. istanbuldaki ilk yıllarında, Vanda başlattıkları canlı hayvan ihracatını sürdürdüler. Müteahhitlik yıllarının ardından 1952de sanayicilik macerası başladı… Merterde ateş tuğlası üreten Haznedar Tuğla fabrikası satılıyordu. Baba Erez üretime 1927de başlayan bu fabrikayı satın aldı. Önce inşaat sonra ateş tuğlası üretimine geçti.

Yalım Erez Hayatı

Yalım Erez istanbul Üniversitesi Kimya Mühendisliği Fakültesine girdi. Öğrenci olaylarının en yoğun olduğu yıllarda öğrenci cemiyeti başkanlığı yaptı. Bir gün arkadaşları ondan izinsiz boykot yapınca, önce okula gelip boykotu kırdı, ardından da öğrenimine son vererek babasının fabrikasında iş hayatını tercih etti. Erez, 1999 yılında Star Gazetesinde yayımlanan röportajında Jale Özgentürke o yılları anlatırken Radikal olmadım hiçbir zaman. Sağ-sol ayrımı yapmadım. Doğrulardan yana oldum diyor.

160 çalışanlı Haznedar Tuğlayı, kardeşi Zekai Erezle birlikte yürütüyor. Dünyanın hiçbir ülkesinde üretim yapmak isteyene bu kadar zorluk çıkarılmaz diye yakınmasına karşın sanayiciliği, üretmeyi, başarının karşılığını hemen almayı çok seviyor.

1978de ito yönetim kurulu üyesi olan baba Erezden bu görevi devraldı. 1982de başkanvekili, 1988de de başkan oldu. Siyasete giden yolun taşlarını bu örgütlerden döşedi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinde 1990-95 arasında başkanlık yaptı. Bu süre içinde Türkiyeyi bir baştan bir başa dolaştı. 1995te DYPden Muğla milletvekili oldu. 53-54-55inci hükümetlerde sanayi bakanlığı yaptı. Siyasete geçince görevlerini oğlu Salih ve kardeşi Zekai Ereze devretti.

Anayol, Refahyol, Anasol… Bu hükümetlerin hepsinde hem kurucu oldu hem dağıtıcı. Siyaset sahnesinde kısa bir dönem de olsa etkin rol oynadı. Basına verdiği demeçte DYP Lideri Tansu Çilleri politikaya kazandırdığını söyledi. Çillerin A takımında yer aldı. Kimine göre değişimin, kimine göre de siyasetteki bozulmanın sembolüydü.

Aralık 1998de ise kısa süreli siyasi yaşamının en önemli sorumluluğunu üstlendi. Hükümeti kurmakla görevlendirildi. Ancak başbakanlığın kapısından döndü. Sonra da kendi nitelemesiyle politikaya kısa bir süre için ara verdi. iş yaşamına döndü. Yalım erez Evli ve üç çocuk babasıdır.

Ayrıca kontrol et

Ayten Gökçer Hayatı

Ayten Gökçer Hayatı, Ayten Gökçer Kimdir?

Ayten Gökçer Hayatı 26 Ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi Ayten Kaçmaz’dır. Çocukluğunu …