Yakut Nedir

Yakut Nedir

Yakut Ne Demektir? Yakut Nedir Kısaca? Yakut Ne Demek? Yakut Nedir? Yakut Hakkında? Yakut Hakkında Bilgi?

Yakut erime noktası 2050 ºC olan değerli bir taştır. Kırmızının çeşitli tonlarında olabilmaktedir. Yakuta kırmızı rengini veren içindeki krom elementidir.Doğal olmayan yakutlar da bulunmaktadır. Sentetik olarak yapılanları ucuza maledilebilmektedir.Yakutun sertliği 9.0 dır. Diğer bütün doğal değerli taşlar içinde daha sert olan tek taş elmastır.

En çok Burma’da bulunur. Yakuta, kireçtaşı, granit ve yakut toprağı diye adlandırılan yerlerde rastlanır. Burma’dan başka Afganistan, Seylan, Hindistan, Kamboçya, Tayland ve Tanzanya’da da çıkarılmaktadır.

Divan Edebiyatında benzetmelere, mazmunlara konu olan yakutun en kıymetlisine “yakut-ı Gürgani” denir. Güneş ışınları nereye dik vurursa, oradaki madenin çok kıymetli olacağı inancı vardır ki Gürgan yakutu böyledir. Mesela, Bedehşan’da çıkarılan la’l taşına da “la’l-i Bedehşan” adı verilir.

Yakut ve safir sun’i yoldan aslına çok yakın özelliklerde elde edilebilmektedir. Yakut’un çok küçük parçalarının da sıkıştırılmasından daha büyük parçalar elde edilebilir. Sun’i olarak elde edilen yakutların içi incelendiğinde tabii olanda bulunmayan mikroskobik kabarcıklar ve oyuklara rastlanır. Sentetik olarak elde edilen yakut ve safir ışıkla birlikte ultroviyole ışınını ve kızılötesi ışınını da yansıtmadan geçirdiği için optik sanayinde, ısıya dayanıklı cam yapımında, çeşitli ilmi ve teknik cihazlarda kullanılır.

Yakutun tarihi önemi de vardır. Hindistan, Çin ve Orta Asya’da Türkler kama, kılıç ve diğer silahlarını zümrüt ve yakutla süslemişlerdir. Osmanlı Devletinde de hanımların küpe, toka, broş, gerdanlık gibi ziynet eşyalarında yakut daima birinci sırayı almıştır.

Sözlükte “Yakut” Ne Demektir

1-) Pembe ya da erguvan tonları ile karışık koyu kırmızı renkte, saydam bir korindon türü olan değerli taş, rubi; bu topluluğa özgü olan, bu toplulukla ilgili.

2-) Yakuttan yapılmış ya da yakutla süslenmiş.

3-) Kuzeydoğu sibirya’da yaşayan bir türk topluluğu ya da bu topluluktan olan kimse.

Yakut Kelimesinin ingilizcesi

adj. of or pertaining to the Yakut people
n. member of an ethnic group who lives in northeast Siberia
n. language of the Yakut people
Köken: Arapça

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …