Vajen Estetiği

Vajen Estetiği

Vajina daraltma ya da vajen cinsel estetik ameliyatı, yaş veya doğumlara bağlı olarak vajinanın gevşemesi sonucu oluşan estetik görünümü düzeltmeye ve cinsel ilişki hazzını artırmaya yönelik cerrahi bir uygulamadır. Vajina gevşemesi yapısal olarak veya normal doğum sonrası oluşan travma sonucunda alt genital bölgede bulunan kas ve yumuşak dokuların gevşeyip genişlemesi ve sarkmasıdır. Vajen kaslarının gevşemesi, cinsel ilişki sırasında önemli bir sorun haline gelebilir. Özellikle ilk doğumdan sonra düzgün onarılmayan vajina içi yırtıklar, ilişkiden duyulan hazzı engelleyebilir.

Bunun sonucunda kadın özgüvenini kaybedip cinsel yaşamdan soğuyabilir. Vajen daraltma operasyonu sayesinde kadının cinsel ilişkiden yeniden haz almaya başlaması sağlanabilir. Ayrıca operasyon sonrası yaş ilerlemesi ile birlikte ortaya çıkabilen idrar kaçırma durumu da düzelebilir.

Vaginal gevşeme ile birlikte vajen kaslarının normal gerginlik ve dirençleri azalır, vaginayı kontrol ve destek fonksiyonları bozulur. Sonuç olarak vajina gevşer, iç, dış genişliği artar ve cinsel haz azalır. Duvarlardaki gevşeme aynı zamanda cinsel partner olan erkeğin duyacağı cinsel hazzı da azaltacaktır.

Cinsel estetik ameliyatları arasında önemli bir yeri olan vajen daraltma ya da vajen yenileme operasyonunda cerrahi olarak vajinal kanal daraltılır, gereken miktarda mukoza ve kas dokusu çıkarılır, gevşemiş olan kas yapıları dikilerek daha gergin ve sıkı hale getirilir. Burada çıkarılan doku miktarının dozu çok önemlidir. Gereğinden fazla doku çıkarılması ileride başka sıkıntılara yol açabilir. Ameliyat lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Lokal anestezi ile yapıldığında hasta hiçbir ağrı duymaz. Ameliyattan sonra kısa bir süre dinlenir ve gönderilir. Ameliyat genel anestezi ile yapıldığında ise hastanede bir gece yatış gerekir. Ertesi gün hasta taburcu edilerek gönderilir. Hasta 1-2 gün içinde normal yaşantısına dönebilir.

Ameliyat sonrası bir süre adet kanamasından biraz daha az aralıklı kanamalar olabilir. Cinsel yaşantı ise 4-6 hafta sonra başlayabilir. Ameliyatta eriyen dikişler kullanıldığından dikiş alma problemi yoktur. iyileşme bir haftada tamamlanır. Ancak ameliyat sonrası temizlik çok önemlidir. Doktorunuzun önereceği pansuman solüsyonu ile her tuvaletten sonra önden arkaya doğru temizlik yapmanız gerekir.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …