Uçuk Nedir

Uçuk Nedir

uçuk genellikle dudak ağız ve burun delikleri çevresinde çıkan herpes simplex adı verilen virüsün sebep olduğu hastalıktır. en az bir defa uçuk, geçirdiğini göstermektedir. günümüzde türkiye'de her yıl 8 milyon kişinin uçuk nedeniyle sıkıntı ve acı çektiği tahmin edilmektedir uçuk nedenleri stres günümüzde migren yüksek tansiyon ve gastrit gibi birçok hastalığın nedenleri arasında kabul edilen stres aft oluşmasının en önemli nedenlerinden birisidir

hanımlarda premenstural gerginlikadet öncesi dönem de aft oluşumunu hızlandıran faktörlerdendir yiyecekler turunçgiller sirke turşu patates cipsi tuzlu ve baharatlı çerezler gibi ağız mukozasını tahriş edebilen yiyecekler aft oluşumunu hızlandıran önemli faktörler arasında sayılmaktadır.bunların yanı sıra bazı bünyeler için alerjik olabilen kara buğday çavdar arpa çikolata fındık kabuklu deniz hayvanları soya domates bazı patlıcan elma incir peynir gibi yiyecekle.de aft oluşumunu hızlandırırlar.

travma yanak dil dudak ısırma sert yiyeceklerin tahrişi ve yumuşak olmayan diş fırçalama işlemleri ve iyi adapte olmayan protezlerin neden olduğu vuruklar aft için uygun zeminin oluşmasına yardımcı olurlar.

diş macunu diş macunlarının temizleme özelliğini artırmak için köpük yapıcı olarak yapılarına katılan sodyum lauryl sulhate sls mukoza hücrelerinin yıkımını artıran tahriş edici bir kimyasaldır. sls bu özelliği ile aft oluşumu üzerine direkt etkili olan bir maddedir.

özellikle aft sorunu olan kişilerin kullanabilmesi için günümüzde daha az oranda %1.25 sls içeren diş macunları üretilmektedir. tom's of maine natural toothpaste oralb sensitive fluoride toothpaste.

sistemik hastalıklar behçet hastalığı genital ülser konjuktivit retinit lokositoz gibi birçok sistemik belirtiler yanında ağız içerisinde oluşan tekrarlayıcı aftlarla kendini gösteren bir hastalıktır.

birçok malign ve otoümmin hastalıklarla birlikte de tekrarlayıcı aftlar görülebilmektedir diğer nedenler b12 vitamini ve demir noksanlığısigara içme tütün çiğnemenin gibi alışkanlıkların de aft oluşumuna katkıda bulunan önemli faktörler olduğu bilinmektedir.

nasıl tedavi edilir önceden bazı madde ve ilaçlar uçuğun verdiği rahatsızlığı azaltmak için kullanılmıştır alkol ve antiseptik ilaçlar uçuğun üzerindeki bakteri enfeksiyonunun gelişmesini engeller

ağrı kesici ilaçlar uçuğun sebep olduğu ağrıyı azaltır buz uygulamak ağrı azaltılabilir oysa günümüzde etkili tedavide kullanılan antiviral uçuk kremleri deriden geçerek uçuk virüsüne herpes simpleks etki eder ve deriye zarar vermelerini engeller

bulaşma uçuk ön belirtileri ile açık yaranın kapanması süresi arasında bulaşıcıdır. uçuğu olan bir kişinin kullandığı havlu bardak çatal kaşık vb. eşyalardan ve uçuklu kişinin öpmesi sonucu bulaşır. uçuk virüsü herpes simpleks ile insan genellikle ilk defa küçükken 05 yaş tanışır. uçuğu olan aile bireylerinden birinin “sevgi dolu” öpücüğü sonucunda uçuk virüsü vücuda girer. çoğunlukla fark edilmeyen küçük kızarıklıklar şeklinde ortaya çıkar ağız içi diş etleri ve dudaklar enfekte olur. ama kimi hassas bünyelerde ciddi enfeksiyon şeklinde görülebilir.

uçuğa dokunulmamalıdır dokunulursa eller çok iyi yıkanmalıdır bayanlar makyajlarını çıkarırken özellikle çok dikkat etmelidirler. kesinlikle gözlere dokunulmamalıdır.

özellikle bebekler çocuklar ve diğer insanlar öpülmemelidir uçuklu, insanın kullandığı havlu bardak çatal kaşık vb. eşyalar ayrılmalı ve başkalarının kullanmasına izin verilmemelidir.

yerken içerken kullanılan malzemeler özellikle çocuklar ile paylaşılmamalıdır uçuk ve uçuk yarasının kabuğu ile oynanmamalıdır. parmaklara uçuk virüsü bulaştırırken uçuk yarasına da diğer mikroplar bulaştırılmış olur.

korunma strese bağlı olarak gelişiyor ise stresimizi azaltacak gevşeme tekniklerini öğrenmek yorgunluk ve uykusuzluk sebep ise dinlenmek ve iyi uyumak.

güneş sebep oluyor ise dudaklar için koruyucu krem ya da yüksek koruma faktörlü güneş yağı kullanmak ve şapka ile yüzü güneşten korumak gerekir

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …