Tuz Ve Su Tüketimi

Tuz Ve Su Tüketimi

Tuz Sodyum kısıtlaması neden önemlidir
Tuz, sodyum ve klordan (NaCl) oluşur. Tuzun içindeki sakıncalı madde sodyumdur. Vücutta fazla miktarda sodyum olduğunda suyun da vü­cutta tutulmasına neden olur.
Normal olarak vücuda alınan ve vücuttan atı­lan tuz miktarı bazı hormonlar ve böbrekler tara­fından dengede tutulur. Kalp yetersizliğinde bu denge bozulur ve vücutta su birikir. Tansiyon yükselir ve kalbin çalışması zorlaşır

Günlük tükettiğimiz sebze, meyve ve baklagil­ler gibi besinlerde vücudun gereksinimini karşıla­yacak kadar tuz bulunur. Bu nedenle alacağınız günlük tuz miktarını doktor ve hemşirenize soru­nuz.

Tuzu azaltmak için neler yapılabilir
Yemek masanızdan tuzluğu kaldırın, Yiyecekleri tatlandırmak için tuz yerine baharat kullanmayı deneyin, Taze balık, tavuk, yağsız dana eti, kuru bak­lagiller yemeye özen gösterin, Konserve ve hazır gıdalar yerine taze sebze ve meyveleri tercih edin, taze dondurulmuş gıda­lar tüketmekte sakınca yoktur, Hazır gıdaların üzerindeki açıklamaları okumayı alışkanlık haline getirin.

Yüksek oranda tuz, içerdikleri için kaçınılması gereken yiyecekler nelerdir Sodyum bikarbonat içeren kabartma tozu ve yemek sodası (1 çay kaşığı kabartma tozu 250 mg sodyum içerir), Kola, maden suyu ve sodası, tuzlu kuruye­miş ve yiyecekler (fındık, fıstık, mısır gevreği, pa­tates cipsi, tuzlu bisküviler), Salam, sosis, sucuk, pastırma, Hamburger gibi sos ile hazırlanmış hazır gı­dalar, Salamuralar, turşular, kurutulmuş, tütsülen­miş ve tuzlama yapılmış gıdalar, Hazır çorbalar

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …