Turbuhaler Nedir

Turbuhaler Nedir

Turbuhaler Ne Demek? Turbuhaler Nedir? Turbuhaler Ne Demektir? Turbuhaler Nedir Kısaca? Turbuhaler Hakkında?

Turbuhaler Nedir, Turbuhaler Cihazın içinde uygulanacak olan ilaç toz halinde ve herhangi bir katkı maddesi (taşıyıcı madde) içermeksizin bulunmaktadır. Kortikosteroid, bronkodilatör (hava yolu genişletici) ve bunların karışımını içeren formları vardır Kullanım tekniğine geçmeden önce cihazın çalışma prensiplerini özetleyelim Nasıl çalışır Cihazın içinde uygulanacak olan ilaç “depo” olarak tabir edebileceğimiz bir hazne içinde toz olarak bulunur. Altta döner bir doz diski vardır ve aşağıdaki anlatıldığı şekilde cihaz kullanıma hazırlandığında 1 doz toz ilaç havayolu (inhalasyon kanalı altına gelir.

Solunum hareketi ile (derin nefes alma) toz ilaç kanal boyunca hareket eder ve spiral kanallı ağız parçasına gelir. Burası birbirine sarmal yapmış 2 döner kanal şeklindedir ve emilen ilaca bir türbülans hareketi sağlayarak akciğer hava yollarına (bronşlara) ulaşmasını sağlar.

Cihazın en altında “nem emici” bir kimyasal madde vardır ve cihaz sallandığında çıkan ses bu maddeye bağlıdır. Yani cihazıda ilaç kalıp kalmadığını salladığınızda gelen ses ile kestirmeniz mümkün değildir. Bunu anlayabilmek için turbuhalerlerin yeni modellerine bir doz sayacı eklenmiştir.

Çok Önemli Bir Konu

Turbuhaler cihazını kullandığınızda, ağzınıza ilacın tadı ya da ilacın geçtiğini belirleyecek herhangi bir his oluşmaz. Çünkü ilaç çok ince bir toz halindedir ve alıp almadığınızı hissetmezsiniz. Ama ilaç akciğerlerine ulaşmıştır.

Bu konuda tam olarak ikna olmak isterseniz, basit bir deneme yapabilirsiniz koyu renk bir bez parçasını turbuhalerin ağzına kapatın ve sonra kullanın. Bez parçasını çevirdiğinizde, bezin üzerine takılıp kalmış beyaz ilaç partiküllerini göreceksiniz.

Nasıl Kullanılır

Koruyucu kapağı çıkarttıktan sonra, turbuhaleri DiK POZiSYONDA tutarak, tabandaki mekanizmayı (renkli kısım) soldan sağa doğru çevirin ve sonra “klik” sesini duyuncaya kadar tekrar ters yöne (ilk pozisyona) doğru çevirin. Öncelikle nefesinizi boşaltın,

turbuhaleri resimdeki gibi dudaklarınız arasında boşluk kalmayacak şekilde ağzınıza yerleştirin, sonra hızlı ve derinbir nefes alın. ilacı uyguladıktan sonra cihazın kapağını kapatmayı unutmayın. Kortikosteroid içeren turbuhaler kullandıktan sonra (Symbicort veya Pulmicort) mutlaka su ile ağız çalkalanmalı ve gargara yapılmalıdır.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …