Tren Nedir

Tren Nedir? Tren Ne Demek? Tren Nedir Kısaca?

Tren Nedir? Tren, bir ya da birkaç lokomotif tarafından çekilen vagonlar dizisi. Tren, dünyada ilk kez 1800 lü yılların başında, ingilterede kullanılmaya başlanmıştır. Tren Richard Trevithick adında bir mühendis ile ingilterenin Pennydarran bölgesinde bir maden sahibinin iddialaşmaları yüzünden doğmuştur. Mühendis Trevithick, 10 ton ağırlığındaki demir yükü, kendi yapmış olduğu buharlı makineyle Pennydarrandan Cardiffe kadar raylı bir yol aracılığıyla hiç zorlanmadan taşıyabileceğini iddia ediyordu

Böylece 6 Şubat 1804 tarihinde Tram-Waggon adlı bir lokomotif 10 tonluk demir yükü ve ayrıca 70 yolculu bir arabayla Cardifften hareket etti. 16 km uzunluğundaki Pennydarran-Cardiff yolu, beklemeler ve tamirler de hesaba katılırsa, tam 5 saatte aşılabildi. Elde ettiği bu başarılı sonuca karşın Trevithickin şansı yaver gitmemiş bu yeni makineyi daha fazla geliştirememiş ve böylece makinenin o günlerdeki yaygın ulaşım aracı hayvanlardan daha üstün ve etkin olduğunu ispatlayamamıştır

işte bu nedenledir ki, trenin bulunuşu, başka bir ingilize, George Stephensona mal edilir. George Stephenson, daha sonraki yıllarda, peron, lokomotif ve vagon tasarımları çizmiş ve bunları gerçekleştirmiştir. Böylece o günün buharlı lokomotifi gelişimin bir simgesi halini almıştır

Stephenson, 27 Eylül 1825 tarihinde yalnızca yolcu ve yük taşıyarak Dünyanın ilk demiryolu taşımacılığını gerçekleştiren treni iskoçyada Darlingthon ile Stockton arasında kullanmıştır. Yine Stephenson, bu tarihten beş yıl sonra saatte 24 km hızla gidebilen ve Rocket adını taşıyan yeni bir lokomotif modeliyle büyük ticari önemi olan Liverpool-Manchester hattındaki yarışmayı kazanmıştır.

50 km uzunluğundaki Liverpool-Manchester hattından sonra, ingilterede on yıl içinde yapımı bitmiş veya tamamlanmış durumda olan demiryollarının uzunluğunun toplamı 2.000 kmye ulaşmıştır. 1831 de Amerika Birleşik Devletlerinde, 1832 de Fransada 1835 te Belçika ve Almanyada 1837 de Rusyada ve 1848 de ispanyada demiryolu kullanılmaya başlanmıştır.

Tren Nedir?

Lokomotif tarafından çekilen birbirine bağlı vagonlar veya katarların hepsine birden verilen ad. Demiryollarında lokomotiflerin kullanılmasıyla teşkil edilen trenler sürat, rahatlık bakımından zamanla gelişti. Her geçen sene insan nüfûsunun ve ihtiyaçlarının artması demiryolu taşımacılığına önem kazandırdı.

Lokomotif tarafından çekilen birbirine bağlı vagonlar veya katarların hepsine birden verilen ad. Demiryollarında lokomotiflerin kullanılmasıyla teşkil edilen trenler sürat, rahatlık bakımından zamanla gelişti. Her geçen sene insan nüfusunun ve ihtiyaçlarının artması demiryolu taşımacılığına önem kazandırdı (bkz. Demiryolları). Yalnız yolcu taşıyanlara yolcu treni, yük taşıyanlara da yük treni adı verilmektedir. Taşıdığı yolcu miktarına, süratine, yataklı olup olmamasına göre de yolcu trenleri; ekspres, mototren, posta, yataklı tren gibi adlar almaktadır.

Yük taşıyan trenlerin vagonları demiryolunun kapasitesine göre fazla lokomotif bağlanmak suretiyle arttırılabilmektedir. Ayrıca özel yapılmış hava soğutmalı vagonlarla yiyecek maddeleri, tankerlerle de akaryakıt nakledilmektedir.

Trenlerin ekserisi raylar üzerinde tekerleklerle hareket ederler. 1970’li yıllardan sonra hava yastığı ve manyetik alan üzerinde hareket eden trenlerde geliştirildi. Bazı yerlerde tek raya asılarak teleferik gibi hareket eden tek raylı tren (monoraylar) kullanılmaktadır. Günümüzde tekerlekler üzerinde hareket eden trenler saatte 300 km’lik bir hıza ulaşmışlardır. Ayrıca hava yastığı ya da manyetik alan üzerinde hareket eden trenlerin hızı saatte 450-500 km’yi bulmaktadır.

Trenin Diğer Anlamları Nedir?

1. anlamı Bir veya birkaç lokomotif tarafından çekilen vagonlar dizisi, katar, şimendifer:”O gece Eskişehir’den son kalkan trenle Ankara’ya dönüyordu.”- R. E. Ünaydın.

2. anlamı silsile, takım, sıra, düzenli durum; ehlileştirmek; saf; hayvanı tuzağa çekmek için sıralanmış yem; dalları kazık veya; maiyet, refakatçiler; yerde sürünen uzun etek; sıra halinde barut; öğretmek, talim ettirmek, alıştırmak; i, tren, katar.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …