Tezer Özlü Hayatı

Tezer Özlü Hayatı

Tam adı Tezer Özlü Kıral , yaşarken yayımladığı üç farklı kitabıyla edebiyat dünyamızdan çok erken yaşta ayrılan en özgün öykü ve roman yazarlarından biridir Öykü ve roman yazarı olan Demir Özlü'nün kız kardeşi olan Özlü 1943 yılında istanbul da doğdu istanbul Avusturya Kız Lisesi'nde ortaöğrenimine başladı fakat öğrenimini tamamlayamayan Özlü dışardan sınavlara girerek 1965 yılında istanbul Erkek Lisesi'ni bitirdi

1963'de Ankara da 1968'de de istanbul, da çeşitli kurumlarda çevirmen olarak çalıştı 1981'de burslu gittiği Almanya'da radyo programları hazırladı.

1983'de Almanca yazdığı Bir intiharın izinde adlı romanıyla adının bir anda duyulmasına yol açan Marlburg Edebiyat Ödülü'nü kazandı.

1984 yılında bu ödüllü kitap Türkçe olarak Yaşamın Ucuna Yolculuk adıyla Türkiye'de yayımlandı.Bu kitabında Özlü, nihilist bir genç kızın, anlamsızlaştığını hissettiği hayatının verdiği acıları başarılı bir dille anlattı.

Yakalandığı göğüs kanserinden kurtulamadı ve 43 yaşında isviçre'nin Zürih kentinde hayatını kaybetti.Cenazesi istanbul'a getirildi ve Aşiyan Mezarlığı'na gömüldü.

1978'de Eski Bahçe adlı öykü kitabıyla 1980'de Çocukluğumun Soğuk Geceleri adlı romanı yayımlanan Özlü'nün, Almanca yazdığı öyküleri Sezer Duru tarafından Türkçe'ye çevrilerek ilk kitabıyla birlikte yeniden basıldı

Ayrıca kontrol et

Ayten Gökçer Hayatı

Ayten Gökçer Hayatı, Ayten Gökçer Kimdir?

Ayten Gökçer Hayatı 26 Ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi Ayten Kaçmaz’dır. Çocukluğunu …