Terleme Nedir

Terleme Nedir? Terleme Nedenleri?

Terleme Nedir? Hiperhidrozis Aşırı terleme Bozukluğu Terleme, egzersiz esnasında, Sıcak veya soğuk havalarda vücut sıcaklığını ayarlamak için gerekli fizyolojik bir mekanizmadır. Bunların dışında stres ve heyecan nedeniyle terlemede artma olabilir insan vücudunda bulunan iki sinir sisteminden biri olan somatik istemli sinir sistemi bize ağrı, ısı ve dokunma gibi duyuları hissetmemizi ve vücudun farklı bölümlerinin hareketlerini sağlayan kaslarımızı kontrol etmemizi sağlar.

Terleme Nedir? Terlem Ne Demek?

Terleme Nedir1Otonom istemsiz sinir sistemi ise solunum hızı, kalp atışı ve vücut ısısının ayarlanmasında önemli olan ter üretimi gibi bedensel fonksiyonların şuur dışı kontrol edilmesini sağlar. Otonom sinir sistemi sempatik ve parasempatik sistem adı verilen iki bölümden oluşur.Sempatik sinir sistemi vücudun her yerinde ter salgılanmasını kontrol eden sistemdir. Bu sistemin bazen hiçbir nedene bağlı olmadan kendiliğinden çok yüksek seviyede çalışması belirli bölgelerde aşırı terlemedi neden olur.Günlük hayatı etkileyen aşırı terleme durumuna hiperhidrozis adı verilmektedir Nedenleri Hiperhidrozis insanların %1inde görülen bir rahatsızlıktır.

Birkaç özel durum dışında aşırı terlemenin nedeni bilinmemektedir Aşırı terleme genellikle adolesan ergenlik döneminde başlar ve hayat boyu sürer.Geçici bir durum değildir, ancak aralıklı veya devamlı olabilir Sinirlenme ve kaygı terlemeyi artırır Hipertiroidi, psikiyatrik hastalıklar, menapoz ve şişmanlık, Diyabet, böbreküstü bezi hastalıkları ve vücutta oluşan enfeksiyonlar kendini aşırı terleme ile gösterebilir.

Tedavi Zamanlaması Nedir?

Teleme Tedavi ZamanlamasıTedavi Zamanlaması Aşırı terleme normalde sağlığa zarar vermeyen bir rahatsızlıktır Ancak kişilerin sosyal yaşantısını, öğrenimini, iş hayatını, psikolojik durumunu etkiliyorsa tedavi edilmelidir.Nasıl hareket etmeliyim Aşırı terleme olan kişiler öncelikle Pratisyen Hekime başvurmalıdır Pratisyen hekim aşırı terlemeye neden olabilecek sistemik hastalık düşünürse ilgili uzmana yönlendirmeli ve öncelikle bu hastalık tedavi edilmelidir.

Anksiyete bozukluğu gibi psikiyatrik rahatsızlık varsa bu durum düzeltilmelidir Aşırı terlemeye neden olabilecek bir hastalık yoksa hasta Dermatoloji Uzmanına yönlendirilmelidir. Dermatoloji uzmanı hafif ve orta derecede şikayeti olan hastalara öncelikle terlemeyi önleyen pomad ve spreyler önerebilir.Bu tedaviden yarar görmeyen ve ileri derecede şikayeti olan hastalarda diğer tedavi yöntemleri uygulanmalıdır Tedavi Yöntemi Seçimi Primer bir nedene bağlı olmayan aşırı terlemede uygulanan temel tedaviler

Terlemede ilaç Tedavileri?

Terleme önleyici pomad ve losyonlar iyontoforez Botox enjeksiyonu Cerrahi tedavi sempatektomi’dir ilaç Tedavileri Terlemeyi, etkileyen birçok ilaç mevcuttur.Psikotrop sedatif ve antikolinerjik atropin gibi ilaçlar bir süreliğine faydalı olabilirler. Ancak bunların sedasyon, ağız kuruluğu, görme bulanıklığı, üriner problemler ve hatta kalp krizi riskini artırma gibi yan etkileri bulunduğundan genellikle önerilmezler.

Terleme Nedir? Strese Bağlı Aşırı Terleme?

Özellikle strese bağlı aşırı terlemelerde sedatifler sakinleştirici ilaçlar ve sinir sistemini etkileyen ilaç tedavileri kullanılabilir Psikoterapi genellikle bu durumda fazla yardımcı değildir Terleme Önleyiciler Terleme önleyici merhemler ve spreyler ilk önerilen basit tedavi şeklidir.

En sık kullanılan Aluminum chlorideli ajanlardır Özellikle koltuk altı terlemelerinde, ilk seçilen ilaçlardan biridir El ve ayak terlemelerinde hafif ve orta şiddetteki olgularda kullanılabilir.Sıkıştırma etkisi ile ter kanalının ağzını fiziksel olarak tıkar ve ter bezlerinden ter atılımını önler. Tedavide ilaç gece kuru deriye uygulanır ve 6-8 Saat kadar burada kalır.

Ertesi sabah tamamen yıkanarak temizlenir. Önce hergün, durum düzeldikçe daha seyrek uygulanır.Tedavinin tekrarlanması gerekir. Uygulamadan sonra kapama ile etki artırılabilir. Erken dönemde hastaların yarısında cilt irritasyonu gelişebilir.

Sağlık Açısından Terleme Ne Demektir?

Sağlık Açısından TerlemeTerleme, vücut ısısının sabitlenmesi için ter bezlerinin sıvı üretmesidir. Aşırı çalışması normalden fazla derecede sıvı kaybına neden olan durumdur ve bir hastalık değil belirtidir. O nedenle terlemeyi basite almamak gerekir.

Terlemenin Türleri Var mıdır?

Terleme genel ve lokal olmak üzere ikiye ayrılır. Genel olanlar vücudun tamamında görülürken lokal terleme el ve ayaklarda kendini gösterir. Lokal terleme problemi genellikle 18–30 yaş arası kişilerde sıktır ve bu genç hastalar elleri çok terlediği için strese girer, strese girdikçe de elleri daha çok terler. Bu durum kişinin sosyal ortamlarda huzursuz olmasına hatta iş ve kariyer seçiminde olumsuz etkilere neden olabilir.

30 yaş üstü hastalar çoğunlukla genel terleme ile gelir ve terleme çoğunlukla sistemik bir hastalık belirtisidir.

Terleme Hangi Hastalıkların Belirtisi Olabilir?

Terleme Nedir3Özellikle genel bir terleme artışı varsa sistemik bir hastalık düşünülüp araştırılarak tetkikler yapılmalıdır. Aşırı terlemeye çoğunlukla hormonal hastalıklar neden olur. Terleme metabolizmanın bir sonucu olarak ortaya çıktığından özellikle vücut metabolizmasını hızlandıran hastalıklar öncelikle araştırılmalıdır. Tiroid bezinin aşırı çalışması yani hipertiroidi en sık aşırı terlemeye neden olan sistemik hastalıktır. Bu nedenle bu hastalığın diğer belirtileri olan çarpıntı, kilo kaybı, ellerde titreme, aşırı sinirlilik, saç dökülmesinin var olup olmadığına bakılır.

Hipertiroidi gibi büyüme hormonu fazlalığı ve adrenalin hormonundaki normal dışı çalışma da aşırı terlemeye neden olan diğer hormonal hastalıklardır. Menopoz sonrasında da kadınlarda aşırı terleme görülebilir. Bu durum kendini ataklarla gösterdiğinden menopoz da kadın hastalarda terleme nedenleri arasında düşünülmesi gereken durumlardandır.

Bunun yanında aşırı kilo durumu da terlemenin diğer bir nedeni olarak sayılabilir. Hastalarda genellikle hareketle ortaya çıkan bazen de geceleri aşırı terleme yakınması olur. Özellikle baş ve boyun bölgesinde terleme dikkat çekicidir.

Terleme Sorununda Nasıl Bir Tedavi Uyguluyorsunuz?

Muayene ve tetkiklerle yaptığımız araştırmada ortaya çıkan hastalığa yönelik tedavi uyguladığımızda terleme de ortadan kalkıyor. Yaptığımız araştırmada terlemenin lokal olduğu ortaya çıkarsa 3–6 ay süreli botox enjeksiyonu yapılıyor. Ama bu yöntemle sonuç alınamazsa sempatik blokaj denen koltuk altlarında ter bezlerini uyaran sinirlerin yok edilmesi işlemi yapılabiliyor.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …