Teoman Hayatı

Teoman Hayatı

Teoman Yakupoğlu, 1967 doğumlu rock müzik sanatçısı. Türk rock müziğinin en başarılı bestecilerinden ve söz yazarlarından biri olarak kabul edilen müzisyen, ilk albümü Teomanın piyasaya çıkmasından itibaren sürekli olarak yükselen bir başarı grafiği çizdi. Sinemaya duyduğu ilgi ise onu yapımcılığa ve senaristliğe itti

Teoman, 20 Kasım 1967'de Giresun da doğdu. Avukat olan babası, sanatçı 2.5 yaşındayken öldü. Liseyi Kültür Koleji'nde okuduktan sonra lisans öğrenimi için Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde kaydoldu ve bu bölümü bitirdi. Masterını ise istanbul Üniversitesi'nde Kadın Araştırmaları üzerine yaptı. Tez konusu ise Çizgi Romanlarda Kadının Rolü oldu.

Sanatçı, müzik kariyerine 1986 yılında kurduğu Mirage adlı grupta vokal yaparak başladı. Grup dağıldıktan sonra ise Mavi Sakal, Indians, Black Rose gibi gruplarla çalıştı, daha sonra da solo çalışmalarına başladı. 1996'da Roxy Müzik Yarışması'nda Ne Ekmek Ne de Su şarkısı en iyi beste ödülünü, Yollar şarkısı ise en iyi söz ödülünü aldı. Teomanın, ilk albümü de aynı yıl çıktı.

1996 tarihli bu ilk albümün adı Teoman idi. Daha sonra o, 17, Gönülçelen, Teoman 2003, En Güzel Hikayem ve Renkli Rüyalar Oteli ve remiks albümleri geldi. O şarkısının video klibi, 1998'de Cumhuriyet Gazetesi tarafından yılın en iyi klibi seçildi. 2000'de ise Altın Kelebek En iyi Pop Sanatçısı ödülünün sahibi oldu.

Teoman, aynı zamanda Mumya Firarda 2002, Banka 2002, Romantik 2002, Balans ve Manevra 2004 filmlerinde rol aldı. Bunun yanı sıra Balans ve Manevranın senaryosunu yazdı, film müziklerini yaptı ve yapımcılığını üstlendi. Romantik filminin müzikleri de kendisine ait.

Teoman, şu anda Cihangir'de oturuyor. Beyoğlu'nda gezmeyi çok seviyor çünkü şarkılarının ilham kaynağı orası, Beyoğlu'nun renkli hayatlarından besleniyor. David Bowie, Mazhar Alanson, Leonard Cohen, Radiohead, U2 dinliyor. Sertab Erener, Şebnem Ferah ve Demir Demirkan'la yakın arkadaş. Ahmet Altan ve Haşmet Babaoğlu okumayı seviyor. Türkiyenin en iyi söz yazarlarından biri olarak kabul ediliyor, ayrıca albümlerindeki şarkıların birçoğunun söz ve müziğini kendisine ait

Ayrıca kontrol et

Ayten Gökçer Hayatı

Ayten Gökçer Hayatı, Ayten Gökçer Kimdir?

Ayten Gökçer Hayatı 26 Ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi Ayten Kaçmaz’dır. Çocukluğunu …