Tecvid Nedir

Tecvid Nedir

Kıraat ilmi içinde yer alan Tecvid, Kuran okuma usulü ve ilmidir. Harflerin çıkış yeri, sıfatı, uzun veya kısalığı, genişlik veya darlığı, birleştirme ve ayırma, kalın ve ince vurguları konuları bu ilmin konularıdır

Kelime manası olarak Tecvid cewede kökünden gelip, bir şeyi güzel yapmak, süslemek, hoşça yapmak manasına gelir. Cewde Arapça da kalite demek olur ki, bir şey çok güzel olduğu zaman kullanılır. Kuranıkerimi çok güzel ve kuralına göre okuyan insana, Kuranı okumasıyla güzelleştiren manasında mucevvid denir.

Terim manası ise harfin hakkının verilerek çıkış yerine göre, gerek zati her zaman onda bulunan, yani harften ayrılmayan, Belirtilmediğinde genellikle namazın bozulduğu gerekse arızi değişikliğe uğrayan başka bir değişle harften kalktığında harfin zatını değiştirmeyen, namazın bozulmasına neden olmayan sıfatların hakkı verilerek Kuranıkerimin okunmasıdır.

Aşir okumasında tertil denilen usul uygulanır. Tertil, Kuranın tecvid usullerini tam uygulayarak ağır okumak demektir. Hatim ve namazda tedvir -hızlı okuma- yapılır. Çok hızlı okumaya hadr denir. Fakat hızlı okuma veya yavaş okuma, tecvid kurallarını kusursuz yerine getirmekle yapılır. Hızlı okunduğunda tecvid kurallarında eksiklik olmamalıdır.

Türkiyede okutulan en meşhur tecvid kitabı Karabaş Tecvididir

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …