Tavus Kuşu Nedir

Tavus Kuşu Nedir? Tavus Kuşu Hakkında Bilgi?

Tavus Kuşu Nedir? Tavukgillerden bir kuş. Güzel ve renk renk tüylü, uzun kuyruklu keskin bağırışlı, çirkin ayaklı, birçok ülkelerde süs kuşu olarak beslenen bir kuştur. Boynu baya uzun, başı küçük ve sorguçludur. Bütün güzelliği, renk renk olan kuyruğundadır. Bu kuyruğunun açılmış şekli ile heybetli bir görünüş arz eder. Tavus kuşu, sülüngiller (Phasianidae) familyasında Pavo cinsindeki iki tür kuşa verilen isimdir. Kur yapma döneminde, erkek tavusun açarak sergilediği kuyruklarıyla tanınır. Dişi tavus kuşu kahverengi yada gri tonlu kahverengi renklidir. Erkek tavusun kuyruğunun heybetine karşın sesi hiç de kulağa hoş gelmez.

Tavus Kuşu Nedir?

Mavi tavus kuşu Hindistan’ın altkesimlerinde yaşar. Tavus kuşu Hindistan’ın ulusal kuşu olarak gösterilir.

yeşil tavus kuşu Burma’nın doğusundan Cava’ya kadar olan bölgede yaşar. Yeşil tavus kuşu dünya Korunma Birliği tarafından nesli tükenmekte olan hayvanlar listesine alınmıştır. Bunun nedeni avlanma ve yaşadıkları coğrafyanın bozulmasından kaynaklanır.

Erkek tavus kuşu tüylerini kabartmış vaziyetteÜç tavus türü bilinmektedir Hindistan’da yaşayan mavi tavus (Pavo cristatus), Hindistan yakınındaki adalarda rastlanan Cava tavusu (Afropavo congensis). Mavi tavus yüzyıllardan beri evcilleştirilmiştir ve erkeğin 1,50 m’ye varan kuyruğu, çok uzamış sırt teleklerinden oluşur.

1936’da bulunan Kongo tavusu tropikal ormanların içinde yaşar. Hepsi yerde beslenir ve geceleyin ağaca tüner. Hepçil beslenir, fırsat bulursa yılanlara saldırır ya da kelebeklerin ardında koşar. Çiftleşmeden önce erkek tavus dişiye kur yapar ama aynı gösteriyi başka bir erkeğin karşısında da yaptığı olur. Tavus daha çoktüylerinden dolayı aranır ama eti de beğenilir imparatorluk zamanında tavus eti Romalı zenginlerin sofrasını süslerdi.

Tavus Kuşu’nun Özellikleri Nelerdir?

Kuyruğu yaklaşık olarak 1,5 metre uzunluğundadır ve erkek tavus kuşlarının kuyrukları daha süslüdür. Dişilerde bu tür bir kuyruk bulunmaz. Kuyruk renkleri türüne göre değişiklik gösterse de genellikle yeş il, altın sarısı, mor ve lacivert renklerini barındırır.

Tavus Kuşu’nun Beslenmesi

yemlerin yanı sıra, yeşillik, buğday ve mısır gibi tahıllardan oluşmaktadır. Doğal hayatta küçük böcekler ve solucanlar yiyen bu hayvanın rahat bir ortamda yaşaması gerekmektedir.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …