Tarhana Nedir

Tarhana Nedir

Tarhana Ne Demektir? Tarhana Nedir Kısaca? Tarhana Ne Demek? Tarhana Nedir? Tarhana Hakkında Bilgi?

Tarhana çorbası, Türk mutfağının çokca yapılan bir çorbasıdır. Sabah kahvaltıları dahil her öğün yenebilir. Kökeni Orta Asyadan gelen Türklere dayanmaktadır. Her türlü yiyeceği kurutarak saklamaya çalışmışlar ve yoğurdun saklanması için de Tarhana çorbasını bulmuşlardır. Önemli bölümü yoğurttan oluşan Tarhana, çorbası besleyici olduğu kadar kuru toz şeklinde olduğu için uzun süre saklanabilir. Türkiyede Tarhana çorbasının birçok türünü bulabilirsiniz.

Tarhana, yoğurt, nane, un, kırmızı biber, yeşil biber, domates, istenirse soğan katılarak çekilir ve karıştırılır. Hamur, üstü bir bezle örtülerek kabarması için en az bir hafta bekletilir. Yaklaşık bir haftadan sonraki bekleme süresi tarhananın türünü belirler. Görece daha uzun süre mayalanmaya bırakılan tarhana ekşi tarhana olur, ekşi tarhana olmadan kurumaya alınan işleme sokulan tarhana tatlı tarhana olur. Bekletmeden sonra bu hamur, parçalar halinde bir kuru örtünün üzerine dizilir ve açık havada, gölgelik bir yerde kuruması beklenir. Kuruyunca da elle ovulup toz haline getirilerek saklanır.

Türkiyenin batı bölgelerinde, özellikle Rumeli geleneğinde tarhana çorbası, kese yoğurdu, un, domates, kuru soğan ve mutlaka tarhana otu, tuz, istenildiği kadar acı biber kullanılarak hazırlanır, başkaca katkı malzemesi kullanılmaz.

Çorba yapımı Tarhana çorbasını yapmak için 6 yemek kaşığı tarhana bir kasenin içine konulur. Kaseye 1 bardak su ilave edilir ve erimesi için hafifçe karıştırılır. Diğer tarafta tencereye 3 lt. su konur. içine 2 yemek kaşığı tereyağı, 2 tablet et suyu ilave edilir. 2 yemek kaşığı salça tencereye konur ve kaynamaya bırakılır. Su kaynayınca kasede karıştırılıp – eritilmiş olan tarhana tencereye yavaş yavaş ilave edilir. Bu arada tenceredeki malzeme sürekli karıştırılır

Yoksa tarhanalar top top olur. ilk defa pişirenler için tencerede önce tereyağın, salçanın ve tarhananın birlikte kavrulmasından sonra suyun ve et suyunun soğuk olarak ilave edilmesi tavsiye edilir. Tarhananın, eriyebilmesi için kaynayıncaya kadar sürekli karıştırılmalıdır. Tadına bakarak biraz tuz ve şeker konabilir. Tarhana tencerede tamamen eriyince kendi halinde kaynamaya bırakılır. Kıvamı koyu olursa bir miktar kaynar su ilave edilebilir. Kızarmış ekmek, turşu, nane, yeşil biber ve turp ile servis yapılabilir.

Ayrıca kontrol et

Etsiz Çiğ Köfte Tarifi

Etsiz Çiğ Köfte Tarifi, Etsiz Köfte Nasıl Yapılır?

Etsiz Çiğ Köfte Tarifi Malzeme Listesi 3 Su bardağı ölçüsünde köftelik ince bulgur 2 Su …