Tarçının Zararları

Tarçının Zararları
Kış aylarına girdiğimizde, çoğu insanın soğuk hava koşullarından ve hastalıktan korunmak için başvurduğu ilaç tedavilerinin yanı sıra, şifalı bitkileri de tercih ettiği çoğu kez görülmüştür. Bu hastalıklardan korunmak için kullanılan ürünlerden biri de kuşkusuz ki tarçındır. Tarçın, hammadde olarak bir baharattır ve ağaçların kabuğundan elde edilir. Vitamin ve mineral dolu bir içeriğe sahiptir. Fakat her üründe olacağı gibi, fazla kullanımında da tarçının zararları ortaya çıkabilir.

Tarçının zararlı olduğu noktalar nelerdir
vücuduna zararlı olduğu noktaları şu şekilde sıralayabiliriz;

Gün içerisinde gereğinden fazla tarçın kullanan kişilerin kan şekerinde düşme meydana gelir.

Tarçının ne kadar miktar kullanıldığı önemli olduğu kadar ne kadar sıkça kullanıldığı da önemlidir. Çok sık miktarda tarçın kullanmak kabızlığa neden olur.

Yüksek tansiyon riski yaşayanlar ya da yüksek tansiyon problemi olup bu hastalığı için ilaç kullanan hastalar da tarçın kullanımına dikkat etmelidir. Tarçın, tansiyon ilacının etkisini arttırma özelliğine sahip olduğu için yine kan şekerinin düşmesine sebep olur.

Fazla tarçın tüketen kişilerin bazılarında alerjik reaksiyonlar meydana gelebilir. Böyle bir durumun meydana gelmemesi için kullanım seviyesine dikkat edilmelidir.

Hamilelik döneminde anne adaylarının tarçın kullanımına dikkat etmesi önemlidir. Annenin sağlığı için katkı maddesi olup olmadığı için henüz tıbbi bir kesinlik olmadığı göz önünde bulundurulmalıdır.

Tarçın, karaciğer hastalarının sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Karaciğer rahatsızlığı bulunan bütün hastaların tarçın kullanımını doktor kontrolünde yapması gereklidir.

Tarçının çeşitlerinin biri olan Çin tarçını da fazla kullanıldığında insan sağlığını olumsuz etkileyecek içeriğe sahiptir. Mutlaka dozajında kullanılmalıdır.

Ameliyat olacak kişilerin mutlak suretle tarçın kullanımını 15 gün önceden bırakmaları gerekmektedir. Ameliyat için gerekli şartlardan biri olan kan şekerinin dengelenmesi için bu koşul gereklidir.

Tarçın yağı vücuda uygulanırken işlem görmeden direk uygulanırsa cildi tahriş eder ve yapısını bozar. Bu yüzden tarçın yağını da kullanmadan önce inceltme işlemi yapmanız gereklidir.

Tarçının yan etkileri nelerdir

Tarçının kullanımında; normal şartlarda, normal miktarda olduğu durumlarda bilimsel olarak ispatlanabilmiş herhangi bir yan etkisi yoktur fakat tarçının eter yağının son derece dikkat edilerek ve verilen tarife uygun olarak uygulanması gereklidir.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …