Sülük Tedavisi Nedir

Sülük Tedavisi Nedir Nasıl Yapılır

İnsan vücudunda tıbbi tedavi için kullanılan sülükler, küçük sürüngen hayvanlardır. Sülüklerin ağızlarında 50 ila 100 arasında değişen diş bulunur. 3 çeşit çene tipine sahip olan sülüklerin bir kısmının ağzı ön kısımda, bir kısmının ağzı üst dudağının altında ve bir kısmının ağzı da çenesinin etrafındaki çekmenlerde(çenelerinin etrafınca bulunan vakumların uzuvlarına çekmen denir) bulunur.


Sülük tedavisi nasıl yapılır

Sülük tedavisi; göz hastalıkları, varis tarzı damar problemleri, karaciğer problemleri, baş ağrısı problemleri; sivilce, sedef ve egzama problemleri, kalp ve damar hastalıkları problemleri, romatizma problemleri, astım ve bronşit problemleri, cinsel organ rahatsızlıkları, basur problemleri, tüm bağışıklık sistemi problemleri ve tüm kas ağrısı problemlerinde kullanılır. Sülükler, problemli bölgeye yerleştirilerek derinin altından kanı emmeye başlaması sağlanır. Halk arasında bilinen en büyük yanlış sülüklerin vücuttaki pis kanı çektiği düşüncesidir. Tedavi sürecinde böyle bir oluşum olmaz, sülüğün tedavi edici özelliği kanı vakumladığı sürede ağzından kanımıza karıştırdığı Hirudin ve Calin maddeleridir. Sülükleri tedavi bölgesine yerleştirmeden önce mutlaka uygulanacak bölge tuzlu suyla temizlenmeli ve krem ya da jel artıkları yok edilmelidir. Özellikle sülüklerin deriye yapışması için bölgenin ılık bir biçimde olması gerektiğinden ılık saf suyla deri tekrardan silinmelidir. Daha sonra sülük yapıştığı zaman etrafına sağa sola fazla genişlememesi adına alanını sabit tutacak bir cisim konulmalıdır (örneğin; etrafına sargı bezi yerleştirmek gibi).

Sülüğün tedavi edeceği bölgede kalma süresi ortalama 45 dakikadır. 45 dakika içinde doyacak ve kendiliğinden emdiği bölgeyi bırakacaktır. Bu süreç dolmadan kesinlikle sülük yapıştığı yerden çıkartılmamalıdır. İlla çıkması gereken bir durum vuku bulduysa sülüğün kendiliğinden çıkması için üzerine sigara dumanı kompresi ya da bir ısı kaynağını yapıştığı bölgeye yönlendirerek kendiliğinden çıkması sağlanmalıdır. Sülük tedavisi bittikten sonra bir kaç saat kanama görülebilir, bu uzmanlarca normal olarak tahayyül edilmektedir. Sülük tedavisi olan bölge mutlaka dezenfektanlarla iyice temizlenmeli ve enfeksiyon kapma riskine karşı temkinli olunmalıdır. Sülüğün yapıştığı bölge temizlendikten sonra yara bandıyla kapatılabilir.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …