Spastik Kolon Nedir

Spastik Kolon Nedir
Bağırsaklarda bir sorun olmadığı halde hastalarda karın krampları, karın ağrısı, şişkinlik, kabızlık ve ishal sorunları yaşanmasına verilen isimdir. Diğer adı, huzursuz bağırsak sendromu ve irritabl bağırsak sendromudur. Bu hastalığın fiziksel ve ruhsal nedenleri olabilir. Kesinlikle doktora gitmek gereklidir.

Spastik kolon neden olur
Spastik kolon hakkında yapılan araştırmalarda, hastalığın en çok kadınlarda görüldüğü anlaşılmıştır. Bu hastalığın hormonal değişimler ile alakalı olabileceğini düşündürür. Bu hastalığı yaşayan pek çok insan doktora gitmez ve benim metabolizmam böyle çalışıyor diye düşünülür. Spastik kolonun tam olarak neden olduğu konusunda net bir bilgi yoktur. Fakat, beyin ve bağırsaklar arasında sinyallerde oluşan aksaklıklar kaynaklı olabileceği düşünülür.

Spastik kolon rahatsızlığı vücutta ciddi hasarlar yaratmaz fakat, iltihabi bir bağırsak hastalığına neden olabilir. Kronik bir hastalık olduğundan kabızlık ve mide sorunlarına neden olur. Bağırsaklarda yavaş hareketler kabızlık yapabilir. Hızlı hareket ise ishale neden olur. Stres kaynaklı bir şekilde bağırsak hareketleri değişebilir. Enfeksiyonlar, ince bağırsaklarda bakteri artışı, vücutta hormonlar, gıda duyarlılığı, psikolojik sorunlar spastik kolon hastalığına neden olabilir.

Spastik kolon tedavisi nasıl yapılır
Spastik kolon hastalığı teşhisi koyulan kişilere yaşam tarzı ve beslenmesi için değişiklikleri önerilir.

Lifli gıdaların fazla tüketilmesi, bağırsaklarda spazmları yavaşlatır. Bağırsakları düzene sokar. İshal, gaz, şişkinlik, sancılar spastik kolonu hızlandırır. Bu nedenle, lif oranı yüksek beslenme bu sorunları yavaşlatarak azaltır.

Stres ile başa çıkmayı öğrenin. Stres kaynaklı sorunlarınız varsa, gevşeyin, ılık duş alın, yoga ve meditasyon uygulayın. Stres, bağırsaklarda sorun yaratarak, spastik kolonu tetiklemektedir.

Şişkinlik ve gaz sorunlarınız varsa, brokoli, lahana, karnabahar, fasulye, alkol, kahve, soda, çikolata, süt ve süt ürünlerinden uzak durun.

Spastik kolon rahatsızlığınız varsa mümkün olduğunca öğünler düzenli olmalıdır. Az ama sık yemek ve lifli gıda tüketmek bağırsakları düzene sokar.

Stres kaynaklı sorunlardan uzak durmak için her gün düzenli egzersiz yapmak, bağırsaklara yardımcıdır.

Vücudu bol su içerek düzene sokun. Bağırsakları düzene sokmak için, su baş yardımcıdır. Su sayesinde dışkı yumuşar, gaz, şişkinlik ve kabızlığın önüne geçilir.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …