Soner Arıca Hayatı

Soner Arıca Hayatı

Soner Arıca 1966 doğumlu ünlü ses sanatçısı, oyuncu ve eski manken. Mankenlikle başladığı kariyerine pop şarkıcısı olarak devam eden Arıca, bunun yanısıra reklam filmlerinde ve dizilerde oynadı. Şimdiye kadar şarkılarına çektiği 45 kliple, bu alanda bir rekora imza atan Arıca, aynı zamanda ünlü sinema oyuncusu Kadir inanır'ın yeğeni

Soner Arıca, 5 Şubat 1966'da yedi kardeşin en küçüğü olarak Ordu'nun Fatsa ilçesinde dünyaya geldi. ilkokulu Fatsa'da Sakarya ve Dumlupınar ilkokullarında okuyan Arıca, orta öğrenimini de Fatsa Ortaokulu'nda tamamladı. Lise eğitimi için geldiği istanbul'da Şişli Koleji'ni bitirdi ve Marmara Üniversitesi iktisadi ve idari Bilimler Fakültesi, iktisat bölümünü kazandı.

Üniversite eğitimi sırasında TRT gençlik korosunda ilk müzik eğitimini aldı. Daha sonra Engin Cezzar yönetimindeki Tiyatro Eğitim Stüdyosu'nda kısa dönem çalışmalar yapan Arıca, reklam ve oyunculuk teklifleri almaya başladı ve 25 reklam filminde oynadı. 1986 yılında profesyonel olarak mankenliğe başlayan Soner Arıcanın podyum macerası 5 yıl sürdü. Ayrıca mankenlik yaptığı dönemde bir reklam ajansında casting sorumlusu ve prodüksiyon asistanı olarak çalıştı.

1988 yılında müzik alanındaki çalışmalarına hız veren Arıca, önce Melih Kibar Okulu'nda keyboard ve solfej dersleri aldı. Sonrasındaysa Belkıs Aran ve Timur Selçuk'tan aldığı şan ve solfej dersleri ile kendini geliştirmeye devam etti. Kariyerine şarkı söyleyerek devam etmek isteyen Soner Arıca, mankenlik kariyerine tamamen son verdi ve 1992'de ilk albümü Bir Umut'u çıkardı. Albümdeki bütün şarkıların sözleri kendisine ait olan Soner Arıca, müziğini de kendisi yaptığı Sen Türküler Söyle adlı parçayla tanındı

Yeni albüm çalışmalarına devam eden Arıca, 1994 yılında ise En Güzel Serüven adlı albümü çıkardı. Bu albümde 11 parçanın 10'unun sözleri kendisine ait olan Arıca, özellikle slow parçalarıyla büyük ilgi gördü. 1995 yılında çıkardığı Yaşıyorum adlı albümüyle başarısını pekiştirdi ve 1996 yılında sevilen 4 parçasından oluşan Yalvarma adlı maxi single'ı piyasaya sürdü.

Aynı dönemde Popsi adlı dergide haftalık yazılar yazan Soner Arıca, 1997 yılında sokak çocuklarına yardım amacıyla yaptığı çıplak fotoğraflarından oluşan takvimle de ilgileri üzerine çekti.

Müzik kariyerine 1997'de çıkardığı Herşey Yolunda, 1998'de çıkardığı cover parçalardan oluşan Sen Mutlu Ol ve 1999'da çıkardığı Şarkılar Var isimli albümleriyle devam eden Arıca, böylece kendisine müzik sektöründe kalıcı bir yer edindi. 2000 yılında TRT için çekilen Kurşun Kalem isimli tv dizisinde ilk oyunculuk deneyimini yaşayan sanatçı, 2001 yılında Kusursuz Aşk adlı altıncı albümünü çıkardı. 2002 yılında 10 parçadan oluşan Remix albümünü yayınladı ve yine sokak çocukları yararına ikinci bir takvim çıkardı. Ayrıca 2002 yılında Bursa'da özel bir tiyatroda Love Story adlı bir oyunda başrolde oynadı.

2003 yılında Aşkla Dolu Best of Soner Arıca adlı albümünü çıkartan sanatçı, bir de Burçlar takvimi hazırladı. 2004 yılında Hatıram Olsun albümü çıkardı ve Fransızca öğrenmek için birkaç ay boyunca Fransa'da yaşadı. 2005 yılında Benim Adım Aşk adlı albümünü piyasaya çıkardı ve aynı yıl, uzun zamandır üzerinde çalıştığı Belki'de Hiç Unutmadım adlı romanını yayımladı.

Soner Arıca, 2006 yılında çıkardığı Bu Yaz Biz adlı remix albümü de dahil olmak üzere, şimdiye kadar şarkılarına çektiği 45 kliple de bu alanda bir rekora sahip. Sanatçı 2007 yılında çıkardığı Seni Seviyorum adlı single parçası ile müzik kariyerine devam ediyor

Ayrıca kontrol et

Ayten Gökçer Hayatı

Ayten Gökçer Hayatı, Ayten Gökçer Kimdir?

Ayten Gökçer Hayatı 26 Ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi Ayten Kaçmaz’dır. Çocukluğunu …