Sivilcelerden Kurtulma Yolları Nelerdir

Sivilcelerden Kurtulma Yolları Nelerdir?

Sivilcelerden Kurtulma Yolları Nelerdir? cilt 1. Sağlıklı ve dengeli beslenin. Böylece sağlıklı bir cilde kavuşacaksınız. Bol su için ve böylece cildin esnekliği artar. Atıkların gözeneklerden çıkmasına yardımcı olur. Küçük egzersizler yapın. Kan dolaşımı sayesinde cilt oksijen alır. Sigara ve alkol kullanmayın. Cildi sıkı tutan elastik dokulara zarar verir. Kırmızı noktalar ve kaşıntı yapar. Sivilceleri sıkmayın, patlatmayın. Günde 2 defa ılık su ile yumuşak bir sabun kullanarak yüzünüzü yıkayın. Ellerinizle yüzünüze masajlar yapın. Sonra bol su ile durulayın.

Sivilcelerden Kurtulma Yolları Nelerdir?

 • Stresten uzak durun.
 • Sivilceye sebebiyet veren yiyeceklerden uzak durun. Kuruyemiş, turşu, baharatlı gıdalar gibi.
 • Gereksiz yere yüzünüze dokunmayın. Her dokunuş cildinizdeki bakteri sayısını artırır.
 • Güneşten uzak durun.
 • Terlediğiniz zaman duş alın. Terli cilt sivilceleri artırır. Bakteriler nemli ortamı sever. Nemli giysilerde giymeyiniz.
 • Saç spreyleri de ciltteki gözenekleri kapatıp, tıkayabilir. Sivilce oluşumuna sebep olur.
 • Saçlarınızı mümkün olduğunca yüzünüzden uzak tutun.
 • Kozmetik ürünlerden uzak durun.
 • Yüzünüzü, cildinizi tahriş edecek şapka, bere, band flar kullanmayınız.
 • Yağ içermeyen nemlendirici kullanın.
 • A vitamini içeren yiyecekleri çok tüketin. A vitamini şu besinlerde bulunur. Havuç, yeşil biber, elma, armut, patlıcan, havuç, kereviz, lahana, karnıbahar, ıspanak, taze fasulye, patates ve domates.

Aspirin

Aspirin, en ucuz ve hızlı olan sivilcilerden kurtulma yollarından biri. Her yerde bulunabildiği için kolayca uygulayabilirsiniz. Bir aspirine üç kaşık su ekleyerek yumuşatın. Hazırladığınız karışımı sivilceli bölgeye sürüp 30 dakika kadar bekletin. Kuruyup kendi kendine dökülmeye başlayınca ise bir pamukla temizledikten sonra bol suyla durulayın.

Aloe Vera

Her zaman olduğu gibi aloe vera yine cilt problemlerinin en etkili yollarından biri. Aloe vera sivilcelerinizin üzerine baskı uygular ve cildinizdeki fazla yağı alarak yağ dengesini korur. Böylece cildinizin rahatlamasını sağlar.

Diş Macunu

Eğer sivilceniz bir anda ortaya çıktı ve hızlı bir çözüm arıyorsanız, diş macunu tam da aradığınız şey. Makyajınıza başlamadan önce sivilceli bölgeye diş macunu sürdüğünüzde, etki edecektir. Fakat sivilceden kurtulmanın yollarında daha etkili bir sonuç istiyorsanız, uykudan önce diş macunu sürerek sivilceli bölgeye yedirmeniz gerekiyor. Sabah duruladığınızda sivilcenizin indiğini göreceksiniz.

Salatalık

Salatalık, özellikle cilt maskelerinin ana malzemesi. İçerdiği vitaminler sayesinde cildinizde beliren kızarmış sivilcelerin inmesini sağlayacaktır. Salatalıkları rendeledikten sonra birkaç damla limon suyu ekleyip akne oluşan bölgeye sürün. En fazla 15 dakika sonra bol suyla durulayın.

Bal ve Tarçın

Bal doğal bir antibiyotik olduğu için en etkili sivilcelerden kurtulma yollarından biri. Üstelik cildinize sürdüğünüzde yapışacağından, ciltteki kirleri de temizler ve gözenekleri açar. Bal ile tarçını karıştırdıktan sonra yüzünüze uygulayıp 10 dakika beklerseniz, işe yarayacaktır. Temizlemek için ılık su kullanın.

Sarımsak

Sarımsak, yüksek antioksidan içermesiyle birlikte, aynı zamanda anti-bakteriyel, anti-mantar ve anti-virüs özelliklerine de sahiptir. Bu sebeple de sivilcelerden kurtulma yollarında en etkili çözümlerden biridir. Sarımsak kullanarak sivilcelerinizden kurtulmanın iki yolu var. Birincisi sarımsak tüketmeye önem verin. Böylece sarımsak sadece cildinizi değil kanınızı da temizleyerek sivilce oluşumunu önleyecek. Diğer yolu ise sarımsağı günde birkaç defa sivilcenin üzerinde ovalamak. Eğer cildiniz sarımsağa karşı hassaslık gösteriyorsa, ezdiğiniz sarımsağa su ekleyip sürebilirsiniz.

Doğal Su

En etkili ve sağlıklı sivilcelerden kurtulma yollarından biri de bol bol su tüketmek. Su ile birlikte daha kolay atılan toksinler sayesinde cilt daha az yorulur. Böylelikle sivilcelerin oluşumunu engeller.

Deniz Tuzu

Tuzlu suyun sivilce üzerindeki pozitif etkileri de sivilcelerden kurtulma yollarından biri. Akne ve sivilceler suyla temas ettiklerinde kururlar. Bu yüzden sık sık yüzmek sivilcelerinize iyi gelecektir. Plajdan döndüğünüzde mutlaka nemlendirici kremlerle destekleyin.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …