Sinema Nedir

Sinema Nedir

Sinema, herhangi bir hareketi düzenli aralıklarla parçalara bölerek bunların resimlerini belirleme ve sonra bunları gösterici yardımıyla karanlık bir yerde, bir perde üzerinde yansıtarak hareketi yeniden oluşturma işidir Film göstermeye yarayan özel bir makineyle görüntülerin beyaz perdeye yansıtıldığı salon veya yapıya da sinema denir. ilk film cihazına büyülü fener lanterne magique denmişti

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’ndaki Madde 5’e göre sinema tespit edildiği materyale bakılmaksızın, elektronik veya mekanik veya benzeri araçlarla gösterilebilen, sesli veya sessiz, birbiriyle ilişkili hareketli görüntüler dizisidir.

Sinema, Yedinci sanat olarak kabul edilir. hayat hikayesi Türkiyede sinemanın tarihçesi Cumhuriyet öncesi Tarihte çekilen ilk Türk filmi, 14 Kasım 1914 tarihli, Ayastefanos’daki Rus Abidesinin Yıkılışı olarak kabul edilse de, ırksal değil, sosyolojik ve tarihsel bir bakışla Selanik’te Manakis kardeşlerin gerçekleştirdiği filmleri ki bu filmler Angelopoulos’un Ulysse’nin Bakışı filmine de konu olmuştur bu kategoride değerlendirmek bilimsel açıdan daha doğru olacaktır.

Cumhuriyet sonrası 1960’lı yıllara kadar çekilen film sayısı yaklaşık 100 adettir. 1960 sonrası Yeşilçam da çekilen film sayısı her geçen yıl hızla artmıştır.

1970’li yıllarda televizyonun ortaya çıkmasından sonra sinema sektörü seyirci bulamamaya başlamış ve seks filmi olarak isimlendirilen erotik komedi filmler çekilmeye başlanmıştır

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …