Siğil Nedir

Siğil Nedir

Siğil Nedir? Siğil Ne Demek? Siğil Nedir Kısaca? Siğil Neye Yarar? Siğil Anlamı? Siğil Ne Demektir?

Siğil Nedir, Siğil, siğiller derinin üst tabakasına veya mukozaya yerleşen human papillomavirüs hpv olarak bilinen bir virüse ait infeksiyonlardır. siğillerin şekli bulunduğu bölgeye veya tipine göre değişmekle beraber genellikle deriyle aynı renkte kabarık nasırımsı sert görünümdedirler.

siğilleri dört ana grupta toplayabiliriz yaygın siğiller verruca vulgaris ellerde parmaklarda ve tırnak çevresinde görülen bu tip siğiller, çok yaygındır.deri bütünlüğünün bozulduğu durumlarda tırnak yeme yolma vb. daha kolay çıkar.çocuklarda sık görülür.

ayak tabanı siğilleri, plantar warts tek veya çoklu gruplar mozaik warts halinde olabilir.diğer siğillerden farklı olarak deri içine gömülü görünümdedirler ve ağrı yapabilirler. vücut ağırlığının basısına bağlı olarak bu şekilde gelişirler. üzerlerinde kanama odaklarını gösteren kırmızı/siyah noktacıklar olabilir.ağrı siğilin büyüklüğüne ve derinliğine basıya göre değişir.

düz siğiller flat warts nispeten küçükyumuşak ve üzerleri düz siğillerdir sayıları çok fazla olabilir. vücudun her yerinde olabileceği gibi yoğunluk yüz ve saçlardadır düz olmaları nedeniyle gözden kaçabilirler.

Etek Siğilleri genital warts kondiloma erişkinlerde daha sık görülür ve yaşam kalitesini etkiler. farklı büyüklük ve sayıda olabilir. genital organların dışında ve bayanlarda vajen servix gibi iç kısımlarda da olabilir.çok eşli ve güvenlik önlemi olmadan cinsel temasta bulunanlarda rastlanır. bu tip özellikle bayanlarda servixi rahim ağzını uzun süre tedavi edilmeksizin tutarsa kansere kadar giden değişikliklere neden olabilir.

Bulaşma Siğiller direk kişiden kişiye temasla bulaşır nadiren indirek yollarla bulaşabilir. siğiller bulaştıktan sonra hemen belirmezler.kuluçka dönemi aylarca sürebilir. el ayak tabanı ve düz siğillerin, bulaşma riskleri düşüktür.ancak etek siğillerinin bulaşma özelliği çok yüksektirbulaşma yolu da cinsel temastır. siğillerin indirek bulaşma yolları arasında ortak kullanılan havlubornoz terlik gibi giysiler ile havuzhamam ve kaplıca alışkanlıkları riskli olabilir.

Tedavi Siğilleri tedavi etmek için 100’ün üzerinde seçeneğimiz vardır.ancak tedavi hastanın yaşı siğilin tipi yerleştiği bölge ve maddi imkanlara göre değişir.bir diğer sınıflandırma da tedavinin hasta veya hekim tarafından uygulanmasına göre belirlenmesidir.

Cerrahi Tedavi Yöntemleri cryo laser elektrokoter cerrahi eksizyon hekimlerin uygulayabileceği yöntemlerdir. dıştan salisilik asit5fu podophyline uygulamaları ise hastaların evde kendilerinin tatbik edebilecekleri yöntemlerdir.

alternatif olarak immunoterapi interferon ve imiquimod aldara düşünülebilir siğil üzerine sürülen ilaçlar sabırla ve düzenli kullanıldığında yararlı olabilir. elektrokoterle yakma ve dondurmakrioterapi yöntemleri genellikle başarılıdır. pulse dye lazer tedavisi yeni ve birkaç dakikalık seanslar şeklinde uygulanan kolay bir yöntemdir. lazerden hemen sonra tedavi bölgesi hafif renk değiştirir ve az miktarda şişebilir. bir kaç gün içinde deri normale döner. basit siğiller için 12 tedavi genellikle yeterlidir.

Siğil, dua ile tedavi edilebilir mi telkin yöntemlerinin eğer kişi inanıyorsa bağışıklık sistemini harekete geçirdiği düşünülmektedir. bazı siğiller kendiliğinden de geçebildiği için faydasını ayırt etmek zordur.

kurbağa ellemek siğile neden olur mu halka arasından böyle bir inanış olmakla birlikte bilimsel bir kanıt yoktur.

siğil neden tekrarlar tedavide doğrudan virüsleri öldürme olanağı olmadığı için var olan siğiller yok edilse bile tekrarlamalar olabilir. hastanın bağışıklık sistemi tekrarlamada etkilidir. genital siğiller de tedaviye daha dirençli olabilirler.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …