Ana Sayfa / Sanatçı Biyografileri / Sibel Tüzün Hayatı

Sibel Tüzün Hayatı

Sibel Tüzün Hayatı

1971 yılında istanbul da doğan sibel tüzün 1978 yılında trt istanbul radyosu çocuk korosu'nda ilk müzik eğitimine başladı. orta okul yıllarında yine radyonun gençlik korosu'nda çok sesli müziğe ilk adımı atarak gökçen koray, cenan akın,yücel elmas, hikmet şimşek gibi değerli öğretmenler ve koro şefleriyle çalıştı

beşiktaş atatürk lisesi'nde okuduğu yıllarda pop ve rock müzikle ilgilendi ve 1986 da milliyet gazetesi liselerarası müzik yarışması'nda okuluna üçüncülük kazandırdı. aynı yarışmada besteci aranjör melih kibar ile tanışarak reklam filmleri seslendirmeye başladı. ajda pekkan, nükhet duru, erol evgin gibi birçok sanatçıya albümlerinde ve sahne çalışmalarında eşlik etti.

1988 yılında i.ü. devlet konservatuarı opera ve konser şarkıcılığı bölümüne birincilikle alınan sibel, klasik müzikte öğrenciliği, jazz ve pop müzikte de yorumculuğu sürdürdü. 1991 yılında profesyonel müzik yaşamına adım attı. trt altın anten, kuşadası altın güvercin ve eurovision şarkı yarışmalarına katılarak ödüller aldı.

1992' de raks müzik, yapım'la anlaşma imzalayarak, ilk albümü ah biz kızlar'ı seslendirdi. gerek albümde çalışan şehrazat, iskender paydaş, ümit kuzer, ozan-kenan doğulu gibi isimlerin eserleri, gerekse sibel' in yorumculuk yeteneği ve sahne performansı, albümün kısa sürede geniş kitleler tarafından sevilmesini sağladı. pop müzikte ve klip sektörleri yeni gelişmeye başladığı halde albüm üç hit parça çıkardı beni bağlamaz, ah biz kızlar ve şamata. bu başarıyla sibel yaklaşık iki yıl süreyle yurt içi ve yurt dışında pek çok konserler verdi.

1994 yılında londra' da robert bricknell ile bir süre şan derslerine devam etti. ardından türkiyeye dönüp raks müzikle ikinci albüm çalışmalarına başladı. nefes keser aşklar isimli albüm ve sibel yine hak edilen başarıyı yakaladılar. kısa sürede yakalanan satış grafiğiyle beraber yine hitler ortaya çıkarmaya başladı. kaçın kurrası, gözümün bebeği, anca berabertoo late gibi. 1997 yılında avrupa konserleri'nden sonra sibel, arinna müzik' i kurdu.

1998 haziran ayı içinde piyasaya çıkan hayat buysa ben yokum bu yolda albümünde sekiz parçanın sözlerini sibel yazdı. müzik adına hep başarılı çalışmalar yapan sibel, albümün prodüktörlüğünü de üstlenerek çok farklı ve iddialı bir çalışmaya imza attı. hayat buysa ben yokum bu yolda' nın charles richards tarafından çekilen klibi özellikle fransız müzik kanalı mcm' de büyük ilgiyle karşılandı.

2001 yılında bay müzikle anlaşarak yine yalnızım albümünü piyasaya sundu. 2002 yılında yapımcı olarak yine arinna müzik' le çalışmaya karar veren sibel, albümde yer alacak on şarkının da söz ve müziklerini hazırladı.2003 yılında piyasaya çıkan kırmızı albümü, müzik ve satış listelerinde büyük başarı elde etti. birbiri ardına gelen hit şarkılar kırmızı, şikayet, yediveren gülü ve peşindeyim aylarca radyo listelerinden inmedi. albümde yer alan kırmızı, yediveren gülü ve hakikaten şarkıları d.j., yazar ve program yapımcısı michael tarafından yunanca'ya çevrildi ve sibel, yunanistan müzik piyasasında da yer almak için ilk adımlarını attı. kırmızı albümüne 5 klip çeken ve bazı kliplerin yönetmenliğini de üstlenen sibel, 2004 yaz aylarında ise çok daha farklı bir projeye imza attı

Türkiyede ilk defa remixler, yeni ve yunanca versiyonlar, video klipler, Röportaj ve klip arkası görüntülerinin yer aldığı, bir cd ve bir vcd' den oluşan kıpkırmızı albümü arinna müzik tarafından piyasaya sunuldu

2004 yılı sonunda nota kitabı olarak da yayınlanan Kırmızının ardından, kızı elaya’nın doğumu için albüm çalışmalarına bir süre ara veren sibel, 2005 ekim ayında yine bir ilke imza attı. şubat ayı sonunda piyasaya sunacağı saten albümünün ilk single çalışması seviyorum seveceğim, türkiye’de ilk kez internet üzerinden mp3 formatında satışa çıktı. söz ve müzikleri kendisine ait olan saten albümünün hazırlıklarına devam eden sibel, bu yıl 51. kez düzenlenecek olan eurovısıon şarkı yarışması’nda ülkemizi atina’da temsil edecek.

müzik dışında otomobil sporları ve yelkenle de ilgilenen sibel, iki sezon ünlü rallici ethem genim'in co-pilotluğunu yaptı

Ayrıca kontrol et

Ayten Gökçer Hayatı

Ayten Gökçer Kimdir Ayten Gökçer Kimdir, 26 ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir