Server Tanilli Hayatı

Server Tanilli Hayatı? Server Tanilli Kimdir?

Server Tanilli Hayatı? 1931 yılında doğan yazar Server Tanilli, 1980 yılında İstanbul Üniversitesi hukuk Fakültesi ve devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksekokulu’nda Uygarlık tarihi dersi vermiştir. 1978 yılında terör saldırısına uğradıktan sonra belden aşağı kısmı tutmamıştır. Fransa’da Strazburg Üniversitesi’nde görev almıştır.

Server Tanilli Hayatı? 2000 yılında Türkiye’ ye geri dönerek Cumhuriyet Gazetesi’nde yazarlığa başlamıştır. Uygarlık Tarihi dersi veren yazarın kitapları, üniversitelerde ders kitabı olarak okutulmuştur. anayasa hukuku üzerine geniş bir bilgiye sahip olan yazar Server Tanilli, Cumhuriyet Gazetesi’nde uzun yıllar boyunca yazarlık çalışmasına devam etmiştir.

Server Tanilli 2006 Sertel demokrasi Ödülü’ nü kazanmıştır. 1973 yılında Uygarlık Tarihi kitabını yazarak üniversitelerde ders kitabı olarak okunmasını sağlamıştır.

Yazarın diğer kitapları

 • Devlet ve Demokrasi: Anayasa Hukukuna Giriş
  Nasıl Bir Eğitim İstiyoruz
  6 ciltlik Yüzyılların Gerçeği ve Mirası
  Candide ya da İyimserlik
  Yaratıcı Aklın Sentezi: Felsefeye Giriş
  Değişimin Diyalektiği ve Devrim
  Dünyayı Değiştiren On Yıl
  Fransız Devriminden Portreler
  Anayasalar ve Siyasal Belgeler
  Nasıl Bir Demokrasi İstiyoruz?
  İslam Çağımıza Yanıt Verebilir mi?
  Din ve Politika
  Voltaire ve Aydınlanma
  İnsanlığı Nasıl Bir Gelecek Bekliyor
  Çağdaşımız Victor Hugo

2011 yılında rahatsızlığı sebebiyle seksen yaşında hayatını kaybetmiştir. İstanbul tıp Fakültesi’nde tedavi görmüştür. Vücudunda oluşan yaraların enfeksiyon kapması sonucu ateşlenme olmuştur ve greft ameliyatı geçirmiştir. ameliyat sonrasında evine getirilerek evinde vefat etmiştir.

Uygarlığın ve demokrasinin hocası olarak bilinen Server Tanilli, yaşamı boyunca demokrasi ve uygarlık adına birçok çalışmalar yapmıştır. Düşünceleri açısından her girdiği ortama ayak uyduran Tanilli, Türkiye’nin ender demokrasicilerinden biridir.

Uygarlık Tarihi isimli eseri üniversitelerde ders olarak verilip ve yazdığı eser ders kitabı olarak okutulmuş ve yeni nesile yön gösterici olmuştur. Genç yaşında yaşadığı terör saldırısı ile belden aşağı kısmı tutmadığı halde yapmak istediği birçok şeyi yapmıştır.

1980’li yılları etkileyen Yazar Server Tanilli, dönemin gençlerine yol göstermiş ve onları etkilemiştir. Demokrasi ve uygarlık alanında ele aldığı kitaplar hala kitapçılarda satışa sunulmaktadır. Uygarlık Tarihi kitabı ders kitabı olarak okutulmaya da devam edilmektedir.

Ayrıca kontrol et

Melikşah Hayatı

Melikşah Hayatı? Melikşah Kimdir?

Melikşah Hayatı? Sultan Alp Arslan’ın oğlu türk Selçuklu Hükümdarı Melikşah, 1055 yılında İsfahan’da doğmuş, 1092 …