Şeker Hastalığına Ne iyi Gelir

Şeker Hastalığına Ne iyi Gelir? Şeker Hastalığı Nedir?

Şeker Hastalığına Ne iyi Gelir? Diyabet hastalığına neden olan bir çok sebep vardır ama eğer şeker hastasıysanız kanınızda çok fazla glikoz var anlamına gelir.Diyabet vücudun kan şekeri kullanımını etkileyen hastalıklar grubuna girer. Glikoz kas ve hücrelerin enerjisini sağlar ve sağlık için hayati önem taşır. Vüct için önemli bir kaynak olan glikoz aynı zamanda beynin yakıt kaynağıdır.Tip 1 ve diyabet koşulları kronik kategoriye girer ve genelde sürekli kontrol altında tutulur. Bu hastalığa yakalanan kişiler hayatlarının kalan kısmını belrli ilaçlar kullanarak geçirebilirler. Bunun dışında geçici diyebet hastalıkları da vardır. Hamilelik esansında ortaya çıkan diyabet gibi, bu tür şeker hastalıkları genelede bebeğin doğumundan sonra kendiliğinden geçer, hamilelik sürecinde kan şekeri dengesi bozulur.

Diyabetin Belirtileri

Şeker hastalığının belirtileri kan şekeri seviyesine göre değişebilir. Prediyabet ve 2.tip diyabet hastaları başlangıç aşamasında belirtileri anlamayabilir veya belirtiler çok şiddetli değildir ama 1. Tip diyabet belirtileri şiddetli olabilir

1 . ve 2. Tip Diyabet Belirtilerinden Bazıları Şunlardır
 • Artan susuzluk
  Sık idrara çıkma
  Aşırı açlık
  Açıklanamayan kilo kaybı
  İdrarda keton oluşumu, insülin yeterli olmayında meydana gelir,
  Yorgunluk
  Sinirlilik
  Bulanık görme
  Vücutt yaralar
  Diş etlerinde vajinal veya vücutta sürekli enfeksiyon eğilimi,

Şeker Hastalığına Ne iyi Gelir? Tip 1 diyabet herhangi bir yaşta görülebilmekle birlikte, genellikle çocukluk ya da ergenlik döneminde meydana gelebilir. 2. Tip diyabet 40 yaşlarında meydana gelir.

Ne Zaman Doktora Gidilmeli

Eğer şeker hastalığıyla alakalı belirtileri kendinizde görüyorsanız hemen doktorunuza başvurmanız gerekir. Ne kadar erken teşhis edilirse tedavisi de o kadar kolay olur.

Zaten şeker hastalığı tanısı önceden konulmuşsa sürekli medikal takip gerekir.

Şeker Hastalığının Nedenleri

Tip 1 diyabet nedenleri kesin bilinmemektedir. Bilinen tek şey bağışıklık sisteminin normalde zararlı virüs ve bakterilere karşı savaşan hücrelerin insülin yetersizliğinden veya fazlalığından zayıf düşmeleri

Tip 2 diyabet hastalığının nedeni hakkında da çok fazla bilgi yok. Bu konuyla alakalı bilimsel araştırmalar hala devam etmekte. Bilinen tek nedenin insülin seviyesinin normel seviyeler dışında seyretmesi ve bunun hücre sağlığını olumsuz yönde etkilemesi.

Genetik ve çevresel faktörlerinde şeker hastalığında rol oynadığına inanılıyor ama bu konuyla alakalı yeterince bilimsel çalışma sonucu yok.

Ayrıca, hamilelik ve pankreas sağlığının bozulmasının geçici veya kalıcı şeker hastalığını tetşklediği bilinmektedir.

Şeker hastalığı belirtilerini kendinizde görmeye başladığınız andan itibaren mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Doktorunuzun belirlediği tedavi çerçevesinde gerekli tedavi başlar, bunun yanında yine sağlık koşullarınıza bağlı olarak ve doktorunuza danışarak aşağıdaki bitkisel tedavi yöntemlerini destek amaçlı uygulayabilirsiniz.

Acı Kabak

Ayrıca acı kavun olarak bilinen acı kabağın şekeri düşürücü özelliği vardır. Belirli bir organ veya dokudan ziyade vücudun her yerinde glikozu tekileyici özelliği vardır.

Acı kabak gem tip 1 hem de tip 2 diyabete faydalıdır.
Günlük diyetlerinize taze acı kabak eklemek şekere iyi gelir.
Her sabah aç karınla acı kabak suyu içmek şeker seviyesini dengeler. Kabak tohumlarını ayıklayıp presleyerek acı kabak suyunu çıkarın ve bir miktar saf su kattıktan sonra için.

Tarçın

Tarçın tozu şeker seviyesini dengelemeye yardımcı olur, insülini sağlıklı düzeylerde tutarak şeker hastalığının neden olduğu riskleri azaltır.

Bazı bilimsel çalışmalar 2. Tip diyabete karşı çok etkili olduğunuz ortaya koymuştur.Tarçının içerdiği kumarin olarak adlandırılan bileşenler insülini dengeler, ama çok fazla miktarda tüketilmesi karaciğer sağlığını olumsuz yönde etkiler.Ilık bir bardak suyun içinde bir çay kaşığı tarçın ekleyerek içmek veya günlük sıcak içeceklere tarçın katmak şeker hastalığına faydalıdır.

Çemen

Şeker hastalığına faydalı olan diğer bir bitki ise çemendir. Şeker hastalığına neden olan yüksek glikoz seviyesini dengeleyerek diyabete fayda sağlar. Lif oranının yüksek olması ayrıca karbonhidrat ve şeker emilimini azaltır.

Gece yatmadan önce suya iki yemek kaşığı çemen tohumu koyun ve sabaha kadar bekletin. Aç karınla sabah için. Glikoz seviyesini düşürmek için birkaç ay buna devam edin.Bunun dışında süte öemen katarak tüketmeniz şekere faydalıdır.

Mango Yaprakları

Hassas mango yaprakları kanda insülin seviyesini dengelemeye ve diyabeti tedavi etmeye yardımcı olur.

Akşam yatmadan önce mango yapraklarını suya koyun ve sabah kaltığınızda suyu yapraklardan süzdükten sonra için.
Mango yapraklarını kurutarak öğtün ve toz haline getirin, daha sonra bu tozu yemeklerde veya salatalarda kullanın, şekere iyi gelecektir.

Köri Yaprakları

Köri yaprakları etkili anti diyabet özellikleriyle bilinir. Glikoz seviyesini dengeleyerek şeker hastalığının etkilerini azaltır.

Günde 10 tane taze köri yaprağı çiğnemek heşere faydalıdır.
Köri yaprakları aynı zamanda yüksek kolesterole de iyi gelir.

Aloe Vera

Şeker hastalığına iyi gelen diğer önemli bir bitkidir. Açlıktan kaynaklanan kan şekeri düşmesini engellediği gibi tip 2 diyabete de faydalıdır.

Aloe vera jeli, defne yaprağı, zerdeçal kombinasyonu şekre çok iyi gelir. Her birinden 1.5 çay kaşığı karıştırın.
Öğlen ve akşam yemeğinden önce günde iki kere tüketin.

Şeker Hastalığı İçin Alınacak Diğer Önlemler

 • Kan şekeri düzeyleri takip edin
  Sağlıklı bir beslenme planı uygulayın ve düzenli egzersiz yapın.
  Diyet lifi içeren besinler alın.
  İnsülin üretimi için gerekli olan D vitamini içeren besinler alın,
  Güneşte fazla kalmamaya çalışın

Ayrıca kontrol et

Yürürken Kollarımızı Neden Sallarız

Yürürken Kollarımızı Neden Sallarız

Yürürken Kollarımızı Neden Sallarız? bilim insanları değişik şekillerde yürüyen (kollarını sallayarak, kolları yanında ve buna …