Sedimantasyon Yüksekliği

Sedimantasyon Yüksekliği

1.hamileliğinin 28.haftasında 5 yıl önce 120 çıkmıştı. Şimdi yine hamile ve 24.haftasında sedim 118 lere çıktı. 33 yaşında ve herhangibir sağlık sorunu yok. Doğumdan sonrada sedim 50 ye kadar ancak düşüyor. Daha önce röntgen filmi çektirdik ama birşey çıkmadı.

Sedimantasyon değerlerinin normale dönmesi için neler yapılabir. Sedim yüksekliğine hastane enfeksiyonu etkenmidir. Çünkü sağlık sektöründe çalışıyor. Bir de sedim yüksekliğinin ileride ne gibi sorunlara neden olabileceği konusunda aydınlatırsanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

Cevabımız; Kısaca sedimantasyon denen bu inceleme yönteminde alyuvarların çökme hızları ölçülür. ESH alyuvar çökme hızı birçok hastalıkta tanıya yardımcı bir inceleme olarak kullanılır.

ESH’ın normal sınırların dışına çıkması bir hastalık durumunu gösterir ama hastalığın türü ve yapısı hakkında bilgi vermez. Herhangi bir yakınma ile hekime başvuran kişide sedimantasyon hızının ölçülmesi, tanıya giderken atılacak adımların yönünü belirler.

Sedimantasyon hızının değeri milimetrik olarak ya da katz indeksi kullanılarak tanımlanır. Katz indeksi birinci saat değeri ile ikinci saat değerinin yarısının aritmetik ortalamasıdır. Normal sınırlar kadınlar için 8, erkekler için 5’dir. Üst sınırı ise kadınlar için 20, erkekler için 15’dir. ESH yaşamın ilk haftalarında çok düşüktür. Yaşlılarda ise herhangi bir sebep olmaksızın hafifçe yükselebilir.Adet gören kadınlarda belirgin bir artış göstermez.

Gebeliğin dördüncü ayından itibaren yükselmeye başlar ve doğumdan sonraki 3-8 hafta yüksek kalır.Katz indeksi, gebelikte 40 gibi çok yüksek değerlere ulaşabilir. Günümüzde laboratuvarların çoğunda yanlızca ilk yarım saatlik değerler verilmelidir. Katz indeksi hesaplanmaz.

Sedimantasyonun arttığı durumlar
A)Enfeksiyon hastalıkları
B) iltihabı hastalıklar
C) Tümörler
D) Verem
E) Romatizmal ateş
F) Romatoid artrit
G) Bağ doku hastalıkları
H) Glomerüloreflit
i) Miyokard enferktüsleridir

Sizin sedimantasyon değeriniz oldukça yüksektir ve ciddi önemli bir hastalığınızın olduğuna işarettir. Çok ivedi olarak derhal doktorunuza muayene olmanızı , sedimantasyon yüksekliğine neden olan hastalığınızın tespit edilerek tedavi edilmenizi öneririm. Geçmiş olsun dileklerimi sunar ve acil şifalar dilerim.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …