Saç ve Kaş Dökülmesi Nasıl Önlenir

Saç ve Kaş Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç ve Kaş Dökülmesi Nasıl Önlenir? Saç ve kaş dökülmesi bir çok insanın yaşadığı sorunlardandır. Sıklıkla hormon bozuklukları, testosteron hormonu fazlalığı, yumurtalık kistleri, vitamin eksikliği saç ve kaş dökülmesine sebep olabilir.

Saç ve Kaş Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç dökülmesinin başlıca nedenlerinden biri vitamin eksikliğidir. Bazı vitaminler saçın ana yapısını besleyen vitaminlerdir. İşte, Saç Dökülmesi ve vitaminler;

Biotin

Biotin eksikliğinde saç dökülmesi yaşanır. Biotin, suda eriyen bir vitamindir. Biotin, folik asit, pantotenik asit, B12 vitamininin vücutta kullanılmasını sağlar. tırnak ve saçları kuvvetlendirir, kolesterol ve kan şekerini normal seviyede tutar. günlük alınması gereken tutar, 35-60 mikrogramdır. Biotin eksikliğinde saçlarda dökülmeler, cilt bozukluğu, halsizlik, hayal görme ve bacaklarda uyuşmalar oluşur.

Biyotin olan gıdalar; bira mayası, tam buğday, yumurta sarısı, karaciğer, tavuk, kuzu eti, balık, süt ve peynirdir. Saç Dökülmesinde 30 mikrogram biotin kullanılır.

Omega-3 Balık Yağı
Çinko

Çinko eksikliği saçlarda ve kaşlarda dökülmelere neden olur. Genelde, iskelet kemikleri ve kaslarda bulunan çinko, DNA’mızın iyi çalışmasını sağlar.

Çinko Olan Gıdalar 

Peynir, arpa, kepekli ekmek, süt, balık, patates, ceviz, badem, kuru fasulye, lahana, karaciğer, kuzu eti ve tahıllardadır. Çinko eksikliğinde, Saç Dökülmesi, saç rengi değişimi, sperm sayısında azalma, sertleşme sorunları, iştah kaybı, kilo kaybı, gece körlüğü, cilt hastalıkları oluşur. Çinko eksikliğini anlamak için kanda çinko değerleri incelenmelidir. Çinkonun fazla alınması bulantı, kusma, ishal yapmaktadır. Bu nedenle doktor kontrolünde alınmalıdır.

Selenyum

Selenyum mineralinin fazla alınması, saç dökülmesi, tırnak kırılması, yorgunluk, karaciğer hastalıkları, bağırsaklarda bozukluk ve cilt iltihabı yapmaktadır. Kanda selenyum oranı arttığında belirli hastalıklar oluştuğundan doktor kontrolünde alınması gereken bir mineraldir.

Demir

Kadınlarda ve erkeklerde saç dökülmesi sıklıkla demir eksikliği ile oluşabilir. Vejetaryen diyet uygulamak, bağırsaklarda demir emiliminin az olması, aşırı kan kaybetmek, gebelik, dializ hastaları, A vitamini eksikliği demir eksikliği yaratır. Demir rastgele alınmaması gereken bir mineraldir. Fazlası, kalp, karaciğere ve kemik iliğine birikebilir. Kan içinde demir miktarı artarsa, siroz ve kalp yetmezliği oluşur. Bu nedenle, doktora danışılmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.

D vitamini eksikliği, L-lysin amino asit eksikliği saç dökülmesine neden olabilmektedir.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …