Rugbi Nedir

Rugbi Nedir

Futbol oyununun iki şeklinden biri. Asıl futbol yalın ayakla oynandığı halde rugbi elle ve ayaklarla oynanır. Rugbi topu 27-28 santimetre uzunluğunda ve aşağı yukarı 400 gram ağırlığında oval bir toptur Ragbi, iki takım arasında oval bir topun el ve ayaklarla kontrol edilerek sayı yapılması esasına dayalı olarak oynanan takım oyunu. Ragbi, ragbi birliği (ingilizce rugby union) veya ragbi ligi (ingilizce rugby league) kuralları ile oynanır. Bir diğer çeşidi olan yedili ragbi, hem ragbi birliği hem de ragbi ligi kuralları ile oynanabilir. Anavatanı ingiltere olan ragbi, sonradan ingiliz sömürgelerine yayılmıştır. Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Afrika, Galler, irlanda, iskoçya ve Fiji’de çok meşhur olan bu oyun diğer eski ingiliz sömürgeleri’nde ve Dünya’nın genelinde meşhur değildir

Tarihçe
1823’te ingiltere’de Rugby Kenti’nin aynı isimli okulunda doğan bir spordur. Okulda öğrenci olan William Webb Ellis’in futbol oynarken topu eline alıp sayı yapması ve diğer oyuncuların da bu oyun şeklini benimsemesiyle, ragbi oynanmaya başlar.

Ragbi Birliği’nin kurulması
Kısa sürede popüler hale gelen ragbi artan kulüp sayısı nedeniyle Ragbi Birliği (ingilizce Rugby Union) adında bir birlik kurulur. 1879 yılına kadar ragbinin temel kuralları belirlenir oyuncu sayısının 15 olması gibi.

Ragbi Ligi’nin kurulması
Yine bu yıllarda Ragbi Birliğinden ayrılan bir grup Ragbi Ligi (ingilizce Rugby Leauge) adı altında farklı kurallarla ragbi oynatan bir birlik daha kurar. Dünyada ragbi halen bu iki ayrı birliğin meydana getirdiği kurallarla oynanmaktadır.

Önceleri ingiltere’de yayılan ragbi, sonrasında ingiliz sömürgeleri’nde yayılmıştır. ingiltere, Galler, iskoçya, irlanda, Fiji, Samoa, Tonga, Güney Afrika, Yeni Zelanda ve Avustralya’da çok meşhur olan bu oyun diğer eski ingiliz sömürgeleri’nde ve dünyanın genelinde yaygın değildir. ABD’de ragbiye benzeyen ancak koruyucu kıyafetler ve kask ile oynanan ve farklı kurallara sahip Amerikan futbolu oldukça yaygındır.

Rugby Union, Avustralya, Arjantin, Kanada, ingiltere, Fiji, Fransa, Gürcistan, irlanda, Yeni Zelanda, Romanya, Samoa, iskoçya, Güney Afrika, Tonga ve Galler’de yaygın biçimde oynanır.

Rugby League ise yine Birleşik Krallık, Avustralya, Yeni Zelanda ve Fransa’da yaygın olarak oynanır. Papua Yeni Gine’de milli spor ilan edilmiştir. Fazla yaygın olmamakla birlikte Rusya, ABD ve Lübnan gibi ülkelerde de oynanır.

Ragbi Dünya Kupası, Rugby Union kuralları ile oynanmaktadır.

Türkiye de ragbi
Ragbi de futbol gibi, 19.yy. sonlarında Osmanlı Devletinde bulunan yabancı uyruklular tarafından oynanmaya başlanmıştır. O devirlerde ragbi ve futbol ayırımı tam olmadığından takımlar “Rugby Football Club” (Ragbi Futbol Kulübü) ismini alıyorlardı. Bu tanımlama ragbi kulüpleri için hala geçerlidir. Futbol sözcüğü, halen bazı ülkelerde ragbi ya da Amerikan futbolu anlamında kullanılır.

Bundan yaklaşık bir asır sonra 1999 yılında, Marc Mercier, Dennis Ponds de Vier ve Chris Skirrow isimli üç yabancının, Türkiye’nin ilk ve tek gayri resmi ragbi kulübü olan “Istanbul Ottomans RFC.” yi kurmasıyla ragbi Türkiye’de amatör düzeyde oynanmaya tekrar başlanmıştır.

Türkiye de 1945´te profesyonel Ragbi Ligi kurulmuştur. Daha sonra tamamen kapatılmıştır.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …