Radyum Nedir

Radyum Nedir

Radyum Ne Demek? Radyum Nedir Kısaca? Radyum Hakkında? Radyum Ne Demektir? Radyum Nedir? Radyum Hakkında Kısaca?

Radyum Ne Demek, Radyum Her radyoaktif eleman, belirli değerde bir ışın vererek ayrışır,parçalanır. Verdiği ışınların değeri de, bilinen herhangi bir yöntem uygulanarak hızlandırılamaz, ya da yavaşlatılamaz Bazı değişmeler hızlı bazıları yavaştır. Ancak, hangi nitelikte olursa olsun insanlar tarafından kontrol olanağı yoktur.

Radyum radyoaktif bir elemandır. Bu açıklamanın tam olması için, radyoaktif deyiminin ne anlama geldiğini öğrenelim Daha önce de açıklamıştık. Elemanlar atomlardan yapılmış, meydana gelmiştir. Atomların çoğu durağandır sabittir. Yani her geçen yıl değişmez. Fakat en ağır atomların bazıları çözüşür, başka formlara daha doğrusu yapılara dönüşürler. Bu çözülme parçalanma radyoaktivite diye tanımlanır.

Radyum örneğinde, bu değişme, radyum, en sonunda kurşuna dönüşünceye kadar devam edecektir. Örneğin, bir gram radyumun, yarısı, 1590 yıl içinde atomlarını daha düşük bir atomik ağırlığa düşürecek düzenle değişecektir. Başka türlü söylemek gerekirse, bir gram radyumun yarısı, 1590 yılda atomik ağırlığı daha düşük atomlara dönüşerek değişir.1590 yıl daha geçince, kalan radyumun yarısı da değişecekve sonunda hepsi kurşuna dönüşecektir.

Radyum, Madam Curie Küri ve kocası tarafından bulunmuştur. Madam Curie ve kocası Pierre Curie, uranyum ihtiva eden pekbland üzerinde çalışmaktaydılar.

Ayrıştırıp uranyum elde etmek amacını güttükleri pekbland 1 tondu. Uranyumun gözle görülmeyen bazı ışınlar yağdığını biliyorlardı ama bu esnada daha güçlü bir cevherin varlığını sezinlediler. Önce başka bir radyoaktif eleman olan poloniumu buldular. Sonunda çok az miktarda radyumu tecrit edebildiler.

Radyum üç cins ışın yayar Alfa, beta ve gamma Alfa ışınları, gaz helyumun çok hızlı hareket eden zerrecikleridir Beta,çok hızlı hareket eden elektronlardır. Gamma ise x-ışınları gibi, fakat daha delip geçici, derine işleyicidir. Bu ışınlardan herhangi biri yayınlandığı zaman, temel atom bir elemandan ötekine değişi yor anlamına gelir. En büyük miktarda radyum ihtiva eden pekbland, Kanadada Büyük Ayı Gölü çevresinde bulunmuştur.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …