Polo Sporu Nedir

Polo Sporu Nedir? Polo Sporu Hakkında Bilgiler?

Polo Sporu Nedir? İki takım arasında, top ve sopalar yardımıyla at üzerinde oynanan bir açık alan oyunudur. Küçük bir topu uzun soplar yardımıyla rakip kaleye atarak sayı kazanılmaya çalışılan “polo” oyununda oyuncuların hem ata binme hem de topa vurma becerilerinin çok iyi olması gerekir.

Polo Sporu Nedir? Polo Sporu’nun Tarihi

Oyun ilk defa Pers ülkesi/İran’da M.Ö. 6ncı yüzyıldan veya daha erken, M.S. 1nci yüzyıla oynandı ve orada yaratıldı. Polo, ilkin atlı süvarilerin ve genellikle kralın muhafızlarının veya diğer seçkin orduların eğitim oyunuydu. Savaşçı kabile üyeleri bu oyunu bir tarafta 100 er kişi olmak üzere oynuyorlardı. Bu bir minyatür savaştı. MÖ 2000’lerden itibaren Orta AsyaTürkleri arasında Çevgan olarak oynanan oyun zamanla tüm asyada oynanır olmuştur. 1800’lü yıllarda İngilizlerin Hindistan yolculukları sırasında görmeleri sonrasında Avrupa’ya taşınmıştır. Zamanla İngiliz soyluları arasında yaygınlaşmış ve İngilizlerin milli bir oyunu haline gelmiştir. Ayrıca Atatürk’ün sevdiği bir spordur.

Dünya Polo Durumu

Polo dünya Kupası ilk defa 1987 yılında yapıldı. Zafer için adil bir şans vermek açısından takımların oyuncuları 14 kişi ile sınırlandı. En başarılı uluslar altı madalya ile Brezilya ve Arjantin olup, Almanya bu paya ulaşamadı. Oyunlar genellikle üç yıllık bir ara ile organize edilmektedir.

Dünyada ‘Kralların Sporu’ diye bilinen polo, safkan at üzerinde 4’erli iki takım oyuncularının, ellerindeki özel oyun sopalarıyla 10 santimetre çapındaki bir topa vurmalarıyla oynanıyor.

Biniciler atı sürerek bir küçük beyaz plastik veya ağaç topu, uzun tutamaklı sopa yardımıyla rakip takımın kalesinden içeri atmaya çalışırlar. Geleneksel polo sporu 274 metre uzunluğunda ve 146 metre genişliğindeki çim saha üzerinde oynanıyor.

Polonun, bir modern çeşidi ise arena polo olarak adlandırılıyor ve kapalı sahada veya açık havada oynanıyor. Oyun alanı daha küçük olan arena polo, her bir takımda yer alan üç oyuncu ile oynanıyor ve şişirilebilen deri top kullanılıyor. Arena polo maçı genellikle altışar dakikalık dört devreden oluşuyor.

Ayrıca kontrol et

Kano Nedir

Kano Nedir Her iki ucu sivri, düz dipli, hafif ve elde taşınabilen tekne. ağaç kütüğünün …