peditus 100 ml şurup ne işe yarar

Peditus Şurup Kullanımı ve Peditus 100 ML Şurup Ne İşe Yarar?

Peditus Şurup Nedir: Peditus şurup, nezle grip ve diğer üst solunum yolları enfeksiyonlarında ortaya çıkan yüksek ateş, ağrı, öksürük ve buna bağlı solunum güçlüğü gibi semptomların giderilmesinde kullanılan bir şuruptur. Peditus özellikle çocukların üst solunum yolları enfeksiyonlarında kullanılır.

Peditus Şurup Formülü

 1. Her 5mlde (1 ölçek)
 2. Parasetamol…..120 mg
 3. Guaifenezin…..50 mg
 4. Prilamin maleat…..6.25 mg
 5. fenilefrin HCl…..5 mg

Alkol, koruyucu madde metil paraben,Propil paraben, Boyar madde;tartarazin,tatlandırıcı ve koku verici; sakkaroz, sodyum siklamat,sodyum sakkarin,Portakal esansı.

Peditus şurup prospektüs

Peditus şurup, nezle grip ve diğer üst solunum yolları enfeksiyonlarının seyrinde ortaya çıkan yüksek ateş, ağrı, öksürük, mukoza konjesyonu ve buna bağlı solunum güçlüğü gibi semptomların giderilmesinde kullanılan bir kombinasyondur.Bu semptomlar çocuklarda daha sık ve daha ağır seyretmekte olduğundan, Peditus şurup özellikle çocukların üst solunum yolları enfeksiyonlarında kullanılır.

Bileşiminde bulunan parasetamol ağrı giderici ve ateş düşürücü ajandır. Guaifenezin, ekspektoran ve bronşiyal dezenfektan özellikleri ile etkili olur. Prilamin aleat, antihistaminik etki ile allerjik semptomları giderir. Fenilefrin HCl ise sempatomimetik etkisi dolayısı ile dekonjesyon sağlar.

Peditus Şurup Ne İçin Kullanılır?

Nezle, grip ve diğer üst solunum yolları enfeksiyonlarında görülen yüksek ateş,öksürük ve bronş irritasyonu durumları, nezle için kullanılır. Diğer enfeksiyonlarda ortaya çıkan burun tıkanıklıkları, bronşiyal sekresyonların sulandırılması ve yumuşatılması, nezle, grip ve diğer solunum yolu enfeksiyonları ile birlikte görülen baş ağrısı, kas ve eklem ağrılarında da kullanılmaktadır.

 • KontrendikasYonları
  Hepatosellüler yetersizlik.

Uyarılar / Önlemler

Bileşiminde bulunan tartarazin nedeniyle aşırı duyarlılık reaksiyonları görülebilir. Bileşimindeki fenilefrin HCl nedeniyle kardiyovasküler hastalık, hipertansiyon, glokom, diyabet, hipertiroidi ve prostat hipertrofisi durumlarında, ancak doktor tavsiyesi ile küçük dozlarda kullanılabilir.

Bileşiminde bulunan Prilamin maleat sedasyon yaparak dikkat azalması ve refleks kaybına yol açabileceğinden, özel dikkat gerektiren işlerde çalışanlara ve vasıta kullananlara verilmemelidir. Yine sedatif etki şiddetleneceğinden birlikte alkol alınmamalı ve varsa birlikte kullanılan sedatif ve hipnotiklerin dozları azaltılmalıdır. Çocuklarda ve yetişkinlerde 3 günden fazlasüren 39.5 Cden yüksek ateşli durumlarda kullanılmamalıdır.

Yan Etkiler / Advers Etkiler

Genellikle yüksek dozlarda şurup kullananlarda baş dönmesi, sinirlilik, kan basıncında yükselme, kalp çarpıntısı,bulantı,idrar zorluğu, sedasyon,uyuşukluk,deri döküntüleri, kaşıntı görülebilir. Bu durumlarda doz azaltılmalı veya ilaç kesilmelidir. Önerilen dozlarda uzun süre kullananlardahepatotoksik etki gösterebilir.

Peditus şurup kullanımı

Çocuklarda:

 • 3 yaşına kadar günde 3 defa yarım ölçek (2.5 ml).
 • 3-6 yaş; günde 3 defa 1 ölçek (5 ml).
 • 6 yaşından yukarı her dört saatte bir,1 ölçek (5 ml).

Büyüklerde

Günde her 4 saatte bir,2 ölçek (10 ml). Çocuklarda 24 saatte 5 dozdan fazla verilmemeli ve 2 yaşın altındaki çocuklarda doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır. doktor tarafından başka türlü önerilmemiş ise 5 günden fazla kullanılmamalıdır.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …