Patiska Nedir

Patiska Nedir

Patiska, sık ve düzgün dokunmuş pamuklu bezdir.Uygulanan apre türüne göre yumuşak ya da diri tutumlu olabilir. Orijinali keten olan bu kumaş şimdi pamuk ya da karışımları veya yün ve karışımlarından yapılır. Pamuktan yapıldığı zaman genel olarak çözgüde 10-14 ve atkıda 8-14 kaplama faktörü ve metrekaresinde 60-100 gram ağırlığı vardır. Eğer yünden yapılmışsa şalisten challis daha hafiftir ve kadın elbiseleri olarak kullanılır

Patiska özellikle Amerika ve Mısırda yetişen nitelikli pamuklardan eğrilmiş, 60-80 numara ipliklerden dokunur ve çoğunlukla bir yüzüne hafif parlaklık kazandırılır.

Patiska ağartılabilir ya da parça halinde boyanabilir. Nitelikli patiskalar pürüzsüz, parlak apreli ve hafif bezlerdir. Bunlar kolay dikilebilir ya da üzerlerine ince nakışlar işlenebilir.

Patiska kolay yıkanabildiğinden mendillerde, çocuk giysilerinde, iç çamaşırlarında, çarşaflarda ve geceliklerde kullanılır Fransızca batiste, adını ilk üreticisi Cambraili Baptisteden almıştır.

Fransanın Kuzey Flandra bölgesindeki Cambrai şehri 1500 lü yıllarda patiska üretimi ile tanınmıştır. Patiskanın ingilizce adı olan cambric sözcüğü de Cambrai şehrine ait anlamındadır

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …