Ana Sayfa / Sağlık Bilgisi / Parmak Nedir

Parmak Nedir

Parmak Nedir

Parmak Nedir? Parmak Ne Demek? Parmak Nedir Kısaca? Parmak Ne Demektir? Parmak Hakkında Bilgi?

parmak insanlarda ve bazı hayvanlarda ellerin ve ayakların son bölümünü oluşturan, boğumlu, hareket ettirilebilen, uzunca organların her birine verilen addır. sağlıklı bir insanda 5’i sağ elde, 5’i sol elde, 5’i sağ ayakta ve 5’i sol ayakta olmak üzere toplam 20 parmak, ve her bir parmak ucunda farklı büyüklük ve şekillerde oluşması muhtemel tırnak adı verilen kemiksi yapı bulunur. Doğuştan bu sayının fazla olmasına Palidaktili ya da Türkçeleşmiş genel adı ile altı parmaklılık denir. parmakları insanlarda olduğu gibi uzun bir çıkıntı biçiminde gelişen hayavların da organlarına parmak adı verilirken kedi, köpek gibi hayvnaların organlarına pati adı verilir.

El parmakları, ayak parmaklarına göre çok daha aktif ve hareketlidir. Sağlıklı bir insanda tüm parmaklar hareket ettirilebilir ve bükülebilir. insan vücudunda parmakların hareketini sağlayan iki ana kas yapısı bulunur, bunun yanında diğer hareketleri sağlayan ayrı kas yapıları vardır. Parmak hareketlerinin sağlandığı tüm kaslar avuç içi ile kolun dirsek altı kısmı arasına bulunur. parmaklar, genel olarak bilinçli şekilde hareket ettirilse de günlük uğraşlar sırasında parmak hareketlerinin bir çoğu beyinden gelen komutlar sayesinde istemdışı olarak yapılır.

Altı parmaklılığı gösteren bir röntgen filmi. Vücuttaki her bir parmak simetrik biçimde dizilidir. Sağ ve sol eller yanyana koyulduğunda baş parmakların, birbiri ile temas etmesi gerekir. Her iki elin en dış tarafında bulunan parmaklar, sağlıklı bir insanda en küçük el parmaklarıdır. Birçok kültürde her bir parmak farklı biçimlerde adlandırılmıştır.

Türkçede Sağ El Baz Alınarak, Parmaklara Verilen Adlar Şöyledir Soldan Başlayarak

  • Birinci parmak–Başparmak
    ikinci parmak–işaret parmağı, şahadet parmağı
    Üçüncü parmak–Orta parmak
    Dördüncü parmak–Yüzük parmağı
    Beşinci parmak–Serçe parmak, serçe parmağı

Ayrıca kontrol et

Yürürken Kollarımızı Neden Sallarız

Yürürken Kollarımızı Neden Sallarız bilim insanları değişik şekillerde yürüyen (kollarını sallayarak, kolları yanında ve buna …