Papatya Nedir

Papatya Nedir

yapraklar basit veya bileşik, stipulsuz, alternat, rozet şeklindedir çiçekler baş veya kapitulum durumlarındadır papatya, familyasından 12 alt türü gösteren poster.Bunlarda baş bir çok küçük veya florat olarak adlandırılan çiçekler konik, küresel ya da düzleşmiş bir reseptakulum veya diskten çıkarlar. Bütün kapitulum fillari olarak adlandırılan involukral brakteler tarafından sarılmıştır. Bunlar bir veya birkaç seri halinde olabilirler veya imbrikat dizilmiş olabilirler

papatya Asteraceae, Bileşikgiller olarak da bilinir, iki çenekliler sınıfından bir bitki familyasıdır Morfolojisi Familyanın ismi yıldız şeklinde çiçekleri bulunan bir cins olan Aster türünden gelmektedir. Genellikle otsu, çok azı çalı, ağaç ve lian şeklindedirler odunsu sarılıcı bitkiler.

Braktenin ikinci bir tipi de chaffy bulunabilir. Bu yapı genel resaptakulum üzerinde bireysel çiçeklerin tabanında bulunur. Brakteler mevcutsa, resaptakulum chaffy ‘dir mevcut değilse çıplaktır. Reseptakulum çiçek tablası tüyler, dikenler ve oyuklar taşıyabilir.

Kapitulumda bulunan çiçekler hermafrodit veya tek eşeyli, bitkiler monoik veya dioik, aktinomorf veya zigomorf yalnız bir periyant serisi iyi gelişmiştir. Kaliks pappus olarak adlandırılan tüysü şekilde ya da tamamen eksiktir. Korolla 5 li ve simpetaldır. Korolla tubular çiçeklerde aktinomorf, ligulat olanlarda zigomorfdur. Androkeum 5 stamen erkek organlidir, onların anter başçıkleri birleşik, filamentleri serbesttir singenezik. Ginekeum 2 birleşik karpelli, tek odalı, ovaryum alt durumludur.

meyve akendir Yayılışı Asteraceae, çiçekli bitkilerin en büyük familyası olarak bilinir. Dünyada 1100 cins ve 25000 civarında türle temsil edilen kozmopolit bir familyadır Türkiyede 133 cins ve bunlara ait 1156’dan fazla türü bulunmaktadır

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …