Pansuman Nedir

Pansuman Nedir

Yaraların temizlenmesi, mikrop kapmaması, iltihapların giderilmesi için uygulanan koruyucu tedbirlere denir. Her hangi bir vücut bölgesinde meydana gelen bir yara, dıştan gelecek mikroplardan korunursa, vücudun normal karşı koyma kuvvetleriyle kısa zamanda kapanıp iyi olabilir. Fakat, bu yara, dışardan gelebilecek mikroplara karşı korunmazsa, kısa zamanda büyüyüp gelişerek, büyük tehlikelerin doğmasına sebep olabilir. Bu sebeple, yaralarda pansıman, büyük önem taşır.

Pansımanlar, kuru ve yaş pansımanlar olmak üzere ikiye ayrılırlar. Kuru pansumanlar, her hangi bir yaraya, ilk önce uygulanan pansumanlardır. Kirli bir yara, önce bu kirlerinden temizlenir, alkol, eter, tentürdiyot gibi mikrop öldürücü ve temizleyici ilaçlar uygulanır ve pamuk ya da gazlı bezlerle sarılır. Ameliyatlardaki temiz, yaralar da, aynı şekilde dışarıdan gelebilecek mikroplara karşı bu şekil sargı ve ilaçlarla korunur.

Yaş pansumanlar da, henüz açılıp yara haline gelmemiş iltihaplar için uygulanır. iltihaplı bölgeye konulan çeşitli ilaçlar ve sargılar, bu bölgede meydana gelen iltihabın daha fazla geçmesini önleyerek iyi olmasını sağlamış olur.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …